'Yüzyılın müzayedesi'nde Çinli alıcı protesto için teklif vermiş

'Yüzyılın müzayedesi'nde Çinli alıcı protesto için teklif vermiş
'Yüzyılın müzayedesi'nde Çinli alıcı protesto için teklif vermiş

Fransız modacı Yves Saint Laurent?in koleksiyonundaki çalıntı heykelleri telefonla satın alan sanat uzmanı Chai ödeme yapmayacağını açıkladı.

Yves Saint Laurent'in geçen hafta satışa çıkarılan koleksiyonundaki iki bronz heykelle ilgili tartışma bitmiyor. Heykelleri 36 milyon dolara aldığı iddia edilen Çinli alıcı eserlerin parasını ödemeyeceğini açıkladı

 

YÜZYILIN MÜZAYEDESİ HABERİ İÇİN TIKLAYIN

YÜZYILIN MÜZAYEDESİ'NE ÇİN'İN GÖLGESİ DÜŞTÜ HABERİ İÇİN TIKLAYIN

YVES SAINT LAURENT KOLEKSİYONU ÇİN'İ KIZDIRDI HABERİ İÇİN TIKLAYIN


PEKİN - Çin’de imparatorluk döneminde saraydan Batılı askerlerce çalınan ve geçen hafta Paris’te açık artırmada satılan iki bronz heykeli, Çinli bir sanat uzmanının aldığı ve satışı protesto için parayı ödemediği bildirildi.
Çin Kayıp Tarihi Eserleri Kurtarma Programı danışmanı da olan Cai Mingchao, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta yapılan açık artırmaya telefonla katılarak iki bronz heykele 36 milyon dolarlık fiyatı kendisinin verdiğini söyledi.
Cai, "Yapmak istediğim, bu paranın ödenemeyeceğini vurgulamaktı. Eğer herhangi bir Çinli bu parayı ödeyebilecek olsaydı öderdi. Ben sadece yapmak zorunda olduğum şeyi yaptım" dedi.
Paris’teki açık artırmayı düzenleyen Christie’s açık artırma kuruluşunun Hong Kong sözcüsü Yvonne So, şu anda ne iddiayı doğrulayabileceklerini, ne de yorumda bulunabileceklerini söyledi.
So, genellikle, açık artırmaya sunulan bir şeyi alan kişinin, fiyatı ödeyememesi ya da ödemeyi reddetmesi durumunda, kendilerinin soruna çözüm bulmak için alıcıyla birlikte çalıştığını söyledi, ancak ayrıntı vermedi.
Çin’in, Fransız modacı Yves Saint Laurent’in koleksiyonunda bulunan bronz heykellerin satılmasını önlemek için yaptığı başvuru, Paris mahkemesi tarafından reddedilmişti.
Çin yetkilileri, satışa sunulan iki bronz heykelin, İkinci Afyon Savaşı'nın sona erdiği 1860’ta Fransız ve İngiliz askerleri tarafından ele geçirilen ve yakılan Eski Yazlık Saray’dan yağmalanan sanat eserleri arasında bulunduğunu belirtiyor ve satılmayıp kendilerine geri verilmesini istiyordu.
Sanat eseri koleksiyoncusu ve sanat uzmanı Cai’nin, güney Çin’deki Xiamen kentindeki Xinheart açık artırma kuruluşunun da sahibi olduğu belirtildi.  Cai, aynı zamanda Çin Folklorik Kültürü Geliştirme Vakfının Kayıp Tarihi Eserleri Kurtarma Programına danışmanlık yapıyor.(aa)