Yves'den sonra tufan

Ocak başında tasarımı bıraktığını ilan eden Yves Saint Laurent, '60 ve'70'lerde ortaya çıkan tasarımcılar kervanının sadece bir...

Ocak başında tasarımı bıraktığını ilan eden Yves Saint Laurent, '60 ve'70'lerde ortaya çıkan tasarımcılar kervanının sadece bir üyesi. Bunlar, hayatları neredeyse film yıldızları kadar göz önünde olan, adları güneş gözlüklerinden çarşaflara kadar her yere kazınan ve artık bugünlerde, yaşlılara uygulanan indirimlerden yararlanabilen modacılar. 65 yaşındaki Laurent'ın sahneyi terk edişinin ardından, sektörün yaşını başını almış duayenlerinden Calvin Klein (59), Oscar De La Renta (69), Ralph Lauren (62) ve Giorgio Armani'nin (67) koltuklarına kimlerin oturacağı merak konusu. 1999'da şirketini satmaya teşebbüs ederek kenara çekilmek istediğinin mesajını veren Klein dışındakilerin emekli olmaya niyetleri yok gibi gözüküyor. Armani ise estetik anlayışının asistanları tarafından devam ettirileceğini umuyor.
Kariyer bitiş çizgisi
Bu tasarımcıların isim sahibi olmaları
'70'lere rastlıyor. '70'ler de 30 yıl önce olduğuna göre, her çalışan gibi onların kariyerleri de doğal olarak bitiş çizgisine yaklaşıyor. Her sektörde yönetici emekli olur, ama modada yönetici aynı zamanda ürünün yaratıcı yanından sorumlu olduğundan, geçiş biraz zor oluyor. Kadınların ne giyeceğine dair duyulan içgüdünün yerine bir yenisini koymak biraz zor oluyor. Bunun yanında, müşterilerle kişisel ilişkiyi devam ettirmek de ayrı konu. Bu ilişki sadece beraber yemeklere gittikleri, şovlarına davet ettikleri ve tasarımlarına bir servet ödeyen özel elit müşterileri ile değil, aynı zamanda yansıttığı imaj yoluyla tasarımcıyı tanıdığını düşünen halk ile.
Devir teslim sonrası
Yatırımlarını satabilen tasarımcılar bile çoğunlukla sonuçtan memnun olmuyorlar. Bir kere şirket yabancının eline geçti mi, markanın orijinal sahibinin standartlarının ve stilinin devam ettirileceğinin garantisi yok. Moda dünyası, bu agresif yaklaşımla yerle bir olmuş birçok markanın hikâyesini içinde barındırıyor. Bunlardan en bilineni ismini çakmağa varana dek her şeye satan Pierre Cardin. Böyle bir lisans başta kârlı gibi gözükse de, bir süre sonra üründeki elitizmin azalması, insanların ürünlere ödeyecekleri fiyatı düşürüyor. Şirketin devredilmesi ve başına geçen yeni tasarımcıyla daha çok başarı kazanması ise daha da aşağılayıcı. Saint Laurent'in emekli olması biraz da Tom Ford'un YSL adı altında başarılı bir hazır giyim koleksiyonu hazırlaması oldu. Bu işi bırakmak bu kadar zor olmasaydı da birçok tasarımcı perdeleri indirmezdi. Oscar De La Renta 'dünyanın en demode sözcüğü emeklilik' diyerek, 69 yaşında ve geçen yıl ciddi bir trafik kazası geçirmiş olmasına rağmen işinde hiç şu anki kadar iyi olmadığını söylüyor. Anlaşılan yaratıcılığın yaşı yok ve heyecan her zaman dorukta.