Zayıflama uğruna öldü

Zayıflama uğruna öldü
Zayıflama uğruna öldü
Annesi doktor olan ve Cambridge Üniversitesi'ne girmeyi başaran 18 yaşındaki Alice Rae, anokreksiyadan yaşamını yitirdi


HAMPSHIRE - Birçok genç kadın gibi o da daha zayıf görünmek için yemeden içmeden kesilmişti.18 yaşındaki Alice Rae, anoreksiya (yeme bozukluğu) hastalığından dolayı yaşamını kaybetti.
Cambridge Üniversitesi Ekonomi bölümüne kabul edilen 18 yaşındaki genç kız anoreksiyadan öldü. Alice Rae, Hampshire'daki evlerindeki odasında annesi tarafından ölü bulundu. Annesi Doktor Christine Rae, anoreksiya hastalığına yakalandıktan sonra kızının çok zayıfladığını belirterek "Çok büyük bir acı yaşıyoruz. Kızım öyle güzel bir kızdı ki... Çok tatlı ve çok zekiydi. Onunla gurur duyuyorduk. Bir süredir iyi değildi, artık hiçbir şey yiyemez olmuştu ama bu ölüm çok ani oldu, beklemiyorduk. Onu uykusunda ölü buldum" diye açıkladı.

ANOREKSİYA NEDİR?
Wikipedia'da yer alan bilgiye göre anorexia nervosa, özellikle genç kadınlarda görülebilen, yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla beliren psikolojik bozukluk.
Bu hastalık genellikle ergenlik döneminde, nadiren de erişkin çağında başlar. Çok genel olarak denebilir ki, aşırı zayıflama tutkunu her bireyde oluşabilir.
Bu durum genellikle kişinin çok şişmanladığı kanısı ile mübalağalı bir şekilde rejim uygulaması ile başlar, önceleri kontrol edilebilen iştah bir süre sonra yok olur ve zayıflama normal ölçüleri aşar. Çağın hastalığı olarak adlandırılan yeme bozukluğu sendromu olan 'Anorexia Nervosa', sadece genç kızlarda değil, artık erkeklerde de görülüyor. Tedavisi zor olan vakalarda hayati tehlike söz konusudur. Ayrıca anoreksiya yoğun psikolojik sorun yaşayanlarda da görülebilir. Diyet yapma, kilo verme takıntısı olmayan insanlarda dahi çok problemli bir hayat yaşama evrelerinde yeme bozukluğu söz konusudur. Ailevi, okul, iş, veya duygusal konularda çöküntü yaşayanlar yemek yemeyi reddeder, zorla yediği takdirde çıkarır. Sonuç olarak kısa vadede çok kilo kaybetme söz konusudur. Ve bu hastalığın bütün etkilerini yaşarlar. Sorunların çözülmesiyle birlikte yeme sorunları da ortadan kalkar. Fakat bu evre içerisinde ciddi ve kalıcı fizyolojik sorunlar yaşayabilirler.