@ubuget

Zaytung'a kardeş geldi: Resmigaste

Zaytung'a kardeş geldi: Resmigaste
Zaytung'a kardeş geldi: Resmigaste
Tamamı Zaytung muhabirlerinden oluşan ekip Zaytung'dan ayrılıp kırk kişilik bir kadroyla  Resmi Gaste'yi hayata geçirdi. Kurucuları  baba evinden ayrılıp bekâr evine çıkma nedenlerini Beş Soruda Radikal'e anlattı...
Haber: ÜMİT BUGET - umit.buget@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- ‘Dürüst, tarafsız, ahlaksız haber ’ mottosuyla ve yaptığı mizahi mizansen haberlerle 2010’dan hayatımıza giren ve her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşan Zaytung’da geçtiğimiz aylarda bir ayrılık yaşandı.


Tamamı Zaytung muhabirlerinden oluşan kırk kişilik ekip Resmi Gaste’yi hayata geçirdi.

Kurucu ekipten Cengiz Bayram, H. Nihat Güneş, Evren Kuçlu ve Uğur Ceviz kendi deyimleriyle bu bekar evine neden çıktıklarını ve baba evinden neden ayrıldıklarını Beş Soruda anlattılar.  İşte Zaytung’la başlayan ve Resmigaste’yle devam eden o maceranın hikâyesi…
 
 

Resmigaste ne zamandır yayında? Zaytung'dan ne zaman ve neden ayrıldınız?

Resmigaste.com olarak resmen üçüncü ayımızı tamamladık. Zaytung'la tam olarak Resmi Gaste'nin açılış kurdelesini kesmeye bir iki gün kala ayrıldık. Biz ayrı bir eve taşınıyoruz dedik. Neden ayrıldığımız konusuna gelince; birkaç sebebi vardı: Her şeyden önce Zaytung, bünyesindeki yazarlara kendini değersiz hissettiren bir tutum içindeydi. Haberlerini yayınladıkları yazarlara teşekkür etmek bir yana “Tanışalım, kimsiniz?” bile demiyordu. Öte yandan, Zaytung'un edisyon olarak ilk başladığı yerde durmadığı konusunda birçok yazar arkadaş hemfikirdi.  Üretilen haberler seçilirken eski kriterler kaybolmuştu sanki. Ayrıca çok fazla sayıda haber girişi olduğu için Zaytung'un kısıtlı haber yayınlama politikası birçok kişinin çabasını karşılıksız bırakıyordu. En çok haberi yayınlanan birçok Zaytung yazarı bu kanaatte oldukları için Resmi Gaste'ye katıldılar. Çaba demişken, telif konusunu Zaytung tamamen pas geçtiğini belirtmeliyiz. Bununla ilgili herhangi bir vaat ya da çalışmaları olmadı.


Kendinizi daha demokratik bir platform olarak konumlandırıyorsunuz. Bunu biraz açar mısınız? Zaytung’u antidemokratik ya da sizi demokratik yapan durumlar nelerdir?

Bizi demokratik yapan şey, her şeyden önce Resmi Gaste'nin, tamamı Zaytung muhabiri olan insanlar tarafından Zaytung’da eleştirdiğimiz noktaları telafi etmeye dönük bir bakış açısıyla kurulmuş olmasıdır. Bu anlamda sitenin dizaynından iç mantığına kadar birçok şeyi hep beraber şekillendirmeye gayret ettik. Dahası sitedeki haberlerin seçimi konusunda editoryal inisiyatifi azaltmak için, içeriklerin oylanmasını sağlayan bir platform oluşturduk. Gaste'ye daha çok emek ve zaman ayıran yazarların emeğinin karşılığını alması için karşılıklı etkileşim üzerine kurulu bir yapı inşa ettik.  Şu anda site bünyesindeki canlılığa bakarak, oldukça samimi bir ortam olduğunu söyleyebiliriz. Zaytung'da bunların hiçbirisi olmuyordu. Tepedeki el, neyi istiyorsa koşulsuz ve tartışmadan onun dediği oluyordu. Muhabirlerin patronla konuşmaları yasaklanmıştı sanki. Bu soğuk hiyerarşiyi insani hale getirdik. Bizim haber üretme sürecimizde, moderatör ekibi olarak sözümüzün geçmediği durumlar oluyor. Yazarlarımız, haber seçimi ve yayınlama sürecine müdahil olup moderatörleri eleştiri yağmuruna tutabiliyorlar.

Logonuz koyun sanırım. Onun bir alt metni var mı? Nasıl karar verdiniz?

Logomuz, bazen ilk bakışta aslanı andırsa da koyun. İlk görüşte âşık olduğumuz yakışıklı bir koyun. Logo arayışında, yaptığımız mizahla adımızdaki resmiyeti aynı anda ifade edebilecek bir figür olmasını esas aldık. Koyunumuz, duruşu ve yüz ifadesi bakımından bile sürüden ayrılışın bir simgesi gibiydi. İronik duruşuyla, yaptığımız işi net olarak yansıtacağını düşündük. “Mizahın şakası olmaz” derken şaka yapmadığımızın kanıtı gibi orada durması bizi ayrıca güldürüyor. O sevimliliği, kararlılığı ve sürüden ayrılmayı seçişiyle bir yerlere gelmek istiyordu, biz de onu Resmi Gaste’nin başköşesine oturttuk. Rahatı yerinde gözüküyor. Yemini suyunu vermeyi ihmal etmiyoruz.


İnsanlar Zaytung'u bırakıp neden size gelsinler?

İnsanların bize gelmesi için Zaytung'u bırakmaları gibi bir koşul yok. Ayrıca okur olarak biz de Zaytung'u bırakmış değiliz. Son zamanlarda karabasana dönen gündemin üstesinden mizahla gelmek hepimizin ruhuna iyi geliyor. Okurların yapmaları gereken tek şey, yeni bir sayfa açmak. Hangi internet tarayıcısını kullanıyorlar ise yeni bir sayfa açarak bizleri yan yana koyabilirler. Ancak soruyu Zaytung'dan farklı ne sunuyorsunuz olarak ele alırsak, şöyle pratik cevaplar verebiliriz. Her şeyden önce Seri İlan, Tarihte Bugün, İddaa Kuponu, Hava Durumu ve Röportaj gibi Zaytung'da olmayan birçok bölüm var Resmi Gaste'de. Zaten bekâr evine çıkarken daha rahat bir hareket alanı yaratmak arzusundaydık. Bu anlamda siteyi daha zengin bir içeriğe kavuşturacak yeni mizah alanları üzerinde sürekli kafa yoran dinamik bir yapımız var. Örneğin, yakında ana haberde yeni bir formata geçerek daha belirgin farklar yaratmaya hazırlanıyoruz. Okurların kesinlikle farklı tatlar alacakları iki ayrı platform Resmi Gaste ve Zaytung.


Resmi Gaste’nin anlatmak istediği bir derdi, sitem karşı bir duruşu var mı yoksa maksat keyifli zaman geçsin mi?

Zaytung'dayken de bir derdi ve sistem karşıtı net duruşu olan kimselerdik. İşimiz mizah olduğu için elbette keyifli vakit geçirilmesini çok önemsiyoruz. Son iki yıldır daha da belirgin hale gelen toplumsal durum da bize gösterdi ki sistem eleştirisini gülüp eğlenerek yapmamak için bir neden yok. Aksine eleştiriyi daha güçlü, daha etkili ve başa çıkılmaz kılıyor. Burada bir not düşmemiz gerekir. Sistemi bir bütün olarak ele alıyoruz. Bu anlamda eleştirilerimizde sadece iktidarı değil, sistemi olumsuz yönde besleyen ve bu anlamda mizaha malzeme çıkaran her türlü durum ve yapıyı malzeme yapmaktan çekinmiyoruz.

 


  http://www.radikal.com.tr/1301570130157012

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zaytungdaki düşüşün sebebi şimdi belli oldu - user914876

  Uzun süredir Zaytungu fan seviyesinde takip ederim ama son aylardaki kalitesindeki bariz düşüşün sebebini anlamamıştım.Haberi okuyunca hemen girdim siteye meğer Zaytung buraya taşınmış kalite olarak, daha da Zaytunga girmem

  Zaytungdaki düşüşün sebebini şimdi anladım. - user914876

  Uzun yıllardır Zaytungu bir fan seviyesinde takip ederim ama son bikaç aydır Zaytunga girdiğim zaman, artık çok basit ve sıradan mizahi haberler olduğunu görüyordum ve bu duruma anlam veremiyordum.Haberde okur okumaz siteyi takip etmeye başladım fakettim ki Zaytung'un en aranılan isimlerinin hepsi burada ve haber kalitesi olduğu yerden devam ediyor.Zaytung benim için bitmiştir daha da girmem:)

  Nerde o eski zaytung - user404567

  Zaytung'un eski tadı kalmadığı aşikardı. Şimdi anlıyorum ki kadrodan sağlam elemanlar ayrılmış. Hatta bundan bir kaç zaman önce Ahmet Hakan'ın "zaytung'un eski tadının kalmadığını söylemek zorundayım" diye yazdığını hatırlatmakta fayda var. (30 Ocak 2015 Cuma günkü köşe yazısına bakabilirsiniz) Olumsuz görüş belirtenlerin ön yargılı oldukları kanaatindeyim. Bence çok başarılılar.

  Ne de çok seversiniz ahkam kesmeyi! - user1018020

  Siteyi bilmiyordum, Zaytung'a da çok takılmam zaten. Haberden sonra baktım ve beğendim sayılır. Yani işte gündem hakkında mizah, anlaşılmayacak bir şey yok. Zaytung gibi ama farklı yönleri var. Sonra bir de buradaki yorumlara bakayım, benim gibi düşünenler var mı göreyim istedim ama ne göreyim! 1-2 kişi dışında herkes mizah eleştirmeni olmuş ve ahkam kesmiş. Daha noktalama işareti koyamayan insanlar, siteye karışık demiş. 6 nokta kullanmış, peş peşe iki virgül koymuş. Kardeşim sen paralı Zaytung troll'u isen, Zaytung'un patronu hakikatten işini bilmiyormuş. Hey Allah'ım ya...

  Zaytung bozdu - user1018038

  Zaytung un eski tadı vermediği herkesin dilindeydi zaten sebebi buymus demek. Siteyi incelenince daha iyi anlaşılıyor. Başarılar tebrikler

  Bir kalemde gömdüğünüz adamlar Zaytung'dan ayrılınca mı kötü yazar oldu? - user1017948

  Haberde Zaytung'un eski yazarları diyor. Yani senin komik, kaliteli dediğin sitenin haberlerini yazan adamlar. Şunu mu demek istiyorsunuz? "Zaytung iyi de yazarları kötü" :)) Yeni olanı gömmeye bayılırız, üretmeden tüketmenin hastasıyız. Penguen, Uykusuz çıktığında da yapılmıştı ama şimdi durum ortada. Eksikleri olduğu belli ama el insaf lan

  Site açmak yetmez - user384720

  Henüz Zaytung’un arkasından nal topluyorlar. Daha fazla taze kana ihtiyaç var…