Zehirli kobrayla 10 dakika

Zehirli kobrayla 10 dakika
Zehirli kobrayla 10 dakika
Dalış eğitmeni ve dalgıç Erhan Öztürk, Bali Adası'nda, dünyanın en zehirli deniz kobrasının 10 dakika boyunca görüntü ve fotoğraflarını çekmeyi başardı

26 yıllık dalgıçlığının son 17 yılını dalış eğitmeni olarak geçiren 38 yaşındaki Erhan Öztürk, çok çeşitli sualtı fotoğraf yarışmalarına katılıp ödüller aldı. Öztürk bu yıl gittiği Bali Adası’nda belgesel yapımcılarının bile robot makineler ile çekmeye özen gösterdiği dünyanın en zehirli deniz kobrası ile karşı karşıya geldi. Öztürk hemen fotoğraf makinesinin deklanşörüne bastı ve ardından da yılanın görüntülerini çekti.

Öztürk, 18 kişilik ekiple daldıklarını ve önce 25-30 metrede değişik sualtı görüntüleri çektiklerini belirtti. Öztürk, “Dalışın son dakikalarıydı ve 10 metre derinlikte rastladım. Dalış sırasında ben onu aşağıda gördüm ve başımızdaki rehbere onu işaret ederek aşağıya ineceğimizi anlattım. Rehber, havası bittiği için tekneye çıktı. Ben yılana doğru yöneldim. Tabii ilk gördüğümde deniz kobrası olduğunu anlamadım. Herhangi bir yılan türü veya yılan balığı sandım. Karşı karşıya geldiğimde bunun deniz kobrası olduğunu anladım. Çünkü daha önce belgesellerde seyretmiştim. Tanıdım hemen ve çok heyecanlandım tabii ki. Güzel dakikalardı. Çok sık görülen bir canlı değil ve zaten ben de ilk defa gördüm. Daha çok denizlerde yaşıyor ve orada beslenip yaşıyor. Zaman zaman karaya da çıkıyor ama daha çok hayatı denizde geçiyor. Bir ısırma anında çok kısa bir sürede hayatınızı kaybedebiliyorsunuz. Dünyanın en zehirli deniz yılanı türü. Bizi soksaydı herhalde biz tekneye çıkıp hastaneye gidene kadar hayatımızı kaybederdik” dedi.

İlk korkusunu yendikten sonra daha rahat çekim yaptığını kaydeden Erhan Öztürk, “Bu hayvanın solungaçları olmadığı için yüzeye çıkarak nefes almak zorunda. 10 dakika kadar takip ederek görüntü ve fotoğraflarını çektim. Sonra yüzeye çıktı. Çıkarken ve tekrar aşağıya dalışa geçtiğinde çekim yapabildim. Çekimi bitirdim ama muhteşem dakikalar yaşadım ve çok heyecanlandım. Hayvanı çok ürkütmeden ve rahatsız etmeden bir arkadaşımla çekimlerimizi yaptık. Ben hem fotoğraf ve hem de kamera ile çekim yaparken dalış arkadaşım da beni görüntüledi” dedi. (dha)


  ETİKETLER:

  robot

  ,

  Fotoğraf

  ,

  zaman

  ,

  Karşı