'Zengin hastalıkları' yoksulların oluyor

'Zengin hastalıkları' yoksulların oluyor
'Zengin hastalıkları' yoksulların oluyor
20 yıllık kayıtları inceleyen uzmanlar 'zengin hastalıkları' olarak adlandırılan yüksek tansiyon ve obezitenin artık yüksek gelirli ülkelerle sınırlı kalmadığını tespit etti.

'Zengin hastalıkları' olarak bilinen hastalıklar artık yoksul ülkelerde daha fazla yayılıyor. Londra Imperial Collage ve Harvard Halk Sağlığı Fakultesi uzmanları 199 ülkenin 1980 ile 2008 yılları arasındaki verilerini analiz etti. Bu verilerde kalp ve dolaşım hastalıklarıyla ilgili hakim risk faktörleri ele alındı.

Çalışmayı yürüten uzmanlara göre 1980'de ülke geliri ile ülke nüfusunun ortalama kan basıncı, kolesterol ve vücut kitle endeksi arasında korelasyon vardı. 2008'den itibaren milli gelir ile erkeklerde kan basıncı seviyesi arasında bir korelasyon yok. Analiz sonucunda yoksul ülkelerdeki kadınların kan basıncı seviyesinin daha yüksek olduğu gözlemlendi.

Yoksul ülkelerde, vücut kitle endeksi hala düşük ama orta gelirli ülkelerde, yüksek gelirli ülkelere göre daha yüksek çıktı. Yapılan çalışmaya göre kolesterol, zengin Batılı ülkelerde yüksek konumunu koruyor.

Imperial Collage'dan Prof. Majid Ezzati "Bu çalışma bulaşıcı olmayan hastalıkların artık zengin hastalığı olmadığını gösteriyor. Zengin ülkelerde salgın olan bu hastalıklar artık uluslararası nitelik kazandı" dedi. Araştırmayı değerlendiren Ezzati "Eğer mevcut eğilim devam ederse gelişmekte olan ülkeler obezite, diyabet ve yüksek kolesterol hastalıklarının artmasıyla karşı karşıya gelecek" dedi.

Circulation dergisinde yayımlanan araştırmada ülke adlarından bahsedilmiyor. Ancak Dünya Bankası verilerinde hangi ülkelerin düşük gelirli hangilerinin yüksek gelirli olduğu listeleniyor.

Bu çalışmadaki bulgular 2005 yılında yapılan ve kalp damar hastalıkları riskinin sistematik olarak düşük ve orta gelirli ülkelere doğru kaydığı yönündeki sonuca varan araştırma ile örtüşüyor.

 

Gazeteport


  ETİKETLER:

  Londra

  ,

  Dünya

  ,

  obezite

  ,

  Diyabet

  ,

  Hakim

  ,

  Zengin

  ,

  Kalp

  ,

  ülke

  ,

  Karşı