Zengin Mutfağı'na küfürlü saldırı

Zengin Mutfağı'na küfürlü saldırı
Zengin Mutfağı'na küfürlü saldırı
15-16 Haziran işçi eylemleri sırasında bir zengin evinde çalışanlar ekseninde gelişen olayları anlatan 'Zengin Mutfağı' oyununa ikinci sergilenişi sırasında iki kadın küfürlerle saldırdı.

Radikal.com.tr - 30 yılı aşkın bir süre sonra tekrar İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahnelenmeye başlayan Vasıf Öngören’in ‘Zengin Mutfağı’ isimli oyununa çirkin bir saldırı gerçekleşti. Aslı Öngören tarafından yönetilen ve dün Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda ikinci gösterimini gerçekleştiren oyunda birkaç izleyici, tiyatro adabına uymayacak bir şekilde oyuna müdahale etmek istedi.
Evrensel gazetesinden Sevda Aydın’ın haberine göre oyun esnasında izleyiciler arasından “kurt işareti” yapan iki kadın ayağa fırlayarak sahnedeki oyunculara hakaret dolu sözler sarf etti. Sahneye küfürler savuran iki kadını, salonda bulunan 400 izleyici yuhalayarak protesto etti. Bunun üzerine salonu terk eden kadınların ardından seyirciler oyunun devamını ayakta izledi. Oyundan bir karakter olan Lütfü Usta'nın “ben kime hizmet ediyorum” sorusu ise alkışlarla karşılandı.
Oyunun bitiminden sonra oyunculara yönelik herhangi bir saldırı olasılığına karşılık izleyiciler uzun süre binadan ayrılmadı. Oyuncular ise "Zengin Mutfağı" sergilenirken nöbet tutacaklarını açıkladı. 

‘HERKESİ OYUNA BEKLİYORUZ’

Oyunun yönetmeni Aslı Öngören, bu oyunun tartışma yaratmasını beklediklerini dile getirdi. “Çünkü oyunun Türkiye ’nin yakın tarihi ile ilgili önemli tespitleri var. Bu tespitler herkesin hoşuna gitmeyebilir. Bu şaşırtıcı değil. Fakat bu olayda beni üzen bir tiyatro oyununa böyle müdahale edilmesi oldu. Tiyatro oyunu sahnedeyken böyle tepki göstermek tiyatro adabı dışıdır. ‘Zengin Mutfağı’ emek sermaye çelişkisini çok üst düzeyde ele alan bir oyun metnidir. Provokasyona izin vermeyecek bir biçimde özenle yazılmıştır” diyen Öngören, "Herkesi oyunu izlemeye bekliyoruz" dedi.