Zenginleri sahte şişelerle kandırdılar!

Zenginleri sahte şişelerle kandırdılar!
Zenginleri sahte şişelerle kandırdılar!
Fransa polisi, dünyanın en değerli şaraplarından biri olarak nitelendirilen Romanée-Conti'ye benzetilmiş 400'e yakın 'dolu' şarap şişesi buldu. Yapılan araştırma sonunda fiyatı 13 bin dolar olan 100'e yakın sahte şarabın da zenginlere satıldığı ortaya çıktı.

Fransa'nın Burgonya (Burgundy) bölgesinde yetişmiş Pinot Noir üzümünden yapılan Romanée-Conti, şarap otoriteleri tarafından dünyanın en değerli şaraplarından biri olarak değerlendirilir. Senede sadece 500 kasa üretilen ve yıllık şişe kapasitesi ile Petrus'un onda birine denk gelen Romanée-Conti, tek şişesi 7 bin ile 15 bin dolar arasında değişen fiyatıyla yüksek sosyetenin pahalı zevklerinden biri...

Ne var ki önceki gün ortaya çıkan bir skandal, dünya çapında bir prestije sahip bu şarapların namına gölge düşürdü. Fransa polisinin yaptığı kapsamlı bir soruşturma sonunda, üzerine Romanée-Conti etiketi yapıştırılmış 400'den fazla 'dolu' şarap şişesi bulundu. Ek olarak 100'e yakın sahte Burgonya şarabının da sadece Avrupa genelinde satıldığı ortaya çıktı.

Şişesi 13 bin dolardan satılan sahte Romanee-Conti'lerden toplamda 1 milyon dolara yakın vurgun yapıldığı ifade edilirken, skandalın arkasında İtalyan bir baba ile oğlunun olduğu öğrenildi. Emniyet yetkilileri, şarap şişelerin mükemmele yakın bir şekilde orijinaline benzetildiğini, bu yüzden de müşterilerin kolaylıkla tuzağa düştüğünü söylerken, şarap uzmanları ise pek çok sahte Romanée-Conti'nin satılmasına rağmen, tuzağa düşen müşterilerden henüz bir şikayet gelmemesini 'ilginç' buldu.

'Soyluların şarabı'

Yazların çok sıcak, kışların ise çok soğuk geçtiği Fransa'nın Dijon kentinde, üzüm bağlarının yetiştirildiği yöreler toprağın cinsine göre isimlendiriliyor. Bölgenin, Côte D’or, yöresinde bulunan Vosne-Romanée köyündeki Conti prensinin 1,8 hektar büyüklüğündeki kalkerli, killi ve mineral bakımından çok zengin toprak yapısına sahip bağında, 1480 yılından beri önce kralların daha sonra günümüz elitlerinin damak tadına uygun Romanée-Conti şarapları üretiliyor.

Her sene, bu şişeyi elde edebilmek için birbirinden ünlü isimler sıraya giriyor, sadece sınırlı sayıda müşteri bu şarabı mazhenine götürebilecek kadar şanslı olabiliyor. Bu eşsiz şarapta fiyat rekoru ise Hong Konglu bir dolar milyoneri tarafından kırılmış. 1990 yılında üretilen 12 şişe Romanee-Conti için tam 252 bin dolar ödenmiş.