Zirai ilaçlar parkinson riskini ikiye katlıyor

ANKARA - Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Kurumu’yla Pierre ve Curie Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı araştırma, profesyonel olarak haşere ilaçlarına maruz kalan çiftçilerin parkinson hastalığına yakalanma riskinin iki kat arttığını gösterdi. Araştırmanın sonuçları, bu bağlantıyı gösteren önceki araştırmaları da doğrulamış oldu.
Aynı yaşta, aynı bölgede yaşayan ve aynı cinsiyetten emekli çiftçilerin katıldığı araştırmada, 224 parkinson hastasına testler yapıldı. Sonuçlar, 557 sağlıklı kişininkiyle kıyaslandı. Haşere ilaçlarına ne kadar maruz kalındığı, hangi yöntemin uygulandığı gibi ayrıntılı soruların ve tıbbi incelemenin yapıldığı araştırma sonunda, parkinsona yakalanan hastaların daha sık böcek ilacı kullandığı görüldü. ‘Organoklor’ türü ilaç kullananların parkinsona yakalanma riskinin 2.4 kat daha fazla olduğu da ortaya çıktı.
Bilim insanları, bu sonuçların çiftçileri kapsadığını ve genel halk için böyle bir bağlantı olup olmadığının cevabının başka araştırmalarla verilebileceğini vurguluyor. Araştırmaya ilişkin makale, Fransız Le Nouvel Observateur dergisinin internet sitesinde yayımlandı. (aa)