Zirve güvenliğinde son nokta!

Kopenhag'da 7-18 Aralık'taki İklim Değişikliği Zirvesi için 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük güvenlik operasyonuna girişildi; binlerce polis ve basınçlı su püskürtecek özel araç hazır

KOPENHAG - Başkent Kopenhag’da 7-18 Aralık’ta düzenlenecek BM İklim Değişikliği Zirvesi’ne hazırlanan Danimarka, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yanaki en büyük güvenlik operasyonunu yürütüyor. Önceki gün polis gösterilerin kontrolden çıkması halinde kullanılmak üzere basınçlı su püskürtebilen itfaiye aracı biçimindeki 22 tonluk Almanya yapımı aracı tanıtarak basınçlı suyun, yanan otomobil ve çöp bidonlarına püskürtülebileceğini belirtti. Polis sözcüsü Michael Engelle, su tankına 6 bin litre gözyaşartıcı da konabileceğini söyleyerek, göstericiler üstünde kullanılabileceğini ima etti.
12 Aralık’ta liderlerin küresel ısınmayla mücadelede anlaşma sağlamaları çağrısı amacıyla düzenlenecek gösterinin organizatörlerinden Lene Vennits, “Bunlar zirvenin şiddetle ilgili olduğu işaretleri veriyor. 12 Aralık’ta mumlarla yürümeyi planlıyoruz ve bu kentin tutuştuğu anlamına gelmiyor” diyerek hazırlıkları eleştirdi. Zirvede 100’den fazla ülke liderinin imzalayacağı ve sera gazı salımını düşürmeyi hedefleyen anlaşmanın, 2012’de sona erecek Kyoto Protokolü’nün yerini alması amaçlanıyor. (aa)