Zombi-insan savaşının galibi kim?

Son aylarda edebiyat ve sinema mecrasına sıkı bir dönüş yapan zombiler, sonunda bilimsel araştırmalara da bulaştı. Araştırmacılar 'Zombilerle insanlar arasında bir savaş patlak verseydi kim galip gelirdi?' sorusundan yola çıktı

LONDRA - ‘Zombiler gerçekten var olsaydı, bir zombi saldırısı çok hızlı bir şekilde müdahale edilmediği takdirde medeniyetin sonunu getirirdi...’ Bu varsayım, Kanada’da yapılmış bilimsel bir çalışmanın sonucu. ‘Infectious Diseases Modelling Research Progress’ adlı kitapta yayımlanan matematiksel hesaba dayalı çalışma, Ottawa ve Carleton üniversitelerinde yapıldı.
Zombiler film, bilgisayar oyunu ve kitaplarda ölmeyen yaratıklar olarak karşımıza çıkıyor ve insanları bir ısırıkla zombiye dönüştürüyor. Çalışmadaysa zombi salgınının hızla yayılan ölümcül bir enfeksiyona benzediğinden bahsediliyor. Uzmanlar ‘Zombilerle insanlar arasında bir savaş olsaydı kim kazanırdı?’ sorusundan yola çıkıyor.
Prof. Robert Smith? (Bu soru işareti profesörün soyadının bir parçası, yazım hatası değil!) ve ekibi, “Popüler zombi filmlerindeki biyolojik varsayımları temel alarak bir zombi saldırısı modeli geliştirdik. Zombi enfeksiyonu modeli oluşturduk ve sayısal çözümlemeler içeren bir sonuç çıkardık” diyor. Araştırmacılar insanlara mücadele şansı vermek için ‘klasik’, yavaş hareket eden zombileri seçmiş. Buna rağmen analizler, zombileri yakalamanın ya da iyileştirmenin, kaçınılmaz olan sonu ancak erteleyebileceğini göstermiş.

İnsanın tek umudu sık sık vurmak...
Araştırmacılar böyle bir durumda insanlığın tek umudunun zombilere sık sık vurmak olduğunu söylüyor: “Zombilerle çok hızlı bir şekilde başa çıkılmalı. Aksi takdirde başımız büyük belaya girer.” Uzmanlara göre zombilerle gerçek bir enfeksiyonun yayılması arasındaki kilit farksa zombilerin yaşama dönebiliyor olması. Araştırmacılar çalışmalarının, fikirlerin yayılması gibi konularla da parallelik taşıdığına dikkat çekiyor.
Çalışma, dünyanın önde gelen salgın hastalık uzmanlarından olan ve İngiltere’nin domuz gribini kontrol konusundaki baş danışmanı Prof. Neil Ferguson tarafından beğeniyle karşılandı. Ferguson, “Bu çalışma çoğumuzun özellikle daha genç yaşlarımızda endişe ettiği bir konuya parmak basıyor; hızla yayılan bir zombi salgınıyla mücadele etmenin bir yolu var mı sorusuna...” dedi. (bbc)