Zorla evlendirme Alman kanalında

Zorla evlendirme Alman kanalında
Zorla evlendirme Alman kanalında

Söz konusu bölümde, tıp öğrencisi Rojin?in intiharı üzerine, başkomiser Inga Lürsen (sağda) ve meslektaşları harekete geçiyor.

Almanya'da çok izlenen polisiye dizi 'Tatort'un son bölümünde Türk âdetleri yansıtılırken, zorla evlendirme ve namus davası konularının işlenmesi tartışma başlattı.?Eleştiri, işlenen konunun abartılı verildiği yönünde...

BREMEN - Almanya’da en fazla izlenen polisiye TV dizisi ‘Tatort’un ‘Familienaufstellung’ (Aile Düzeni) adlı son bölümünde zorla evlendirme ve namus davası konularının işlenmesi, bölüm gösterime girmeden önce tartışılmaya başlandı. Bremen’de çekilen bölüm için kentte bir gala da düzenlendi. Galaya dizide rol alan sanatçılar, senaristler Thea Dorn ve Seyran Ateş’le filmde figüran olarak rol alan bazı Türkler ve bazı dernek temsilcileri katıldı. 

Rojin’in intiharıyla başlıyor
Dizinin söz konusu bölümünde, tıp öğrencisi Rojin Lewald’ın intiharı üzerine, başkomiser Inga Lürsen ve meslektaşı Stedefreund harekete geçiyor. Ardında iki yaşında bir kız çocuğu bırakan Rojin’in anne ve babası, Bremen’in saygın, dindar, zengin ve başarılı ailelerinden biri olmasına rağmen, büyük kızlarının ölümüne önem vermeden küçük kızlarının düğününü yapmaya çalışıyor. Tatort komiserleriyse, sorumluları aile içinde aramaya başlıyor.
Türk âdetlerini yansıtmaya çalışan bölümü izleyenlerin çoğuna göre, filmde işlenen konular abartılıyor. Radio Bremen’e dizi konusunda görüş veren Bremen Eyaleti Sosyal İşler Bakanlığı’nın entegrasyon sorumlularından Zerrin Dalhoff da, “Zorla evlendirme ve namus davası gibi konular İslam diniyle özdeşleştirilmek istenilmiş. İslamiyet, zorla evlendirmeye karşı çıkan bir dindir. Ender olsa bile bir genelleme yapılması yanlış olur” diye konuştu.

8 Şubat’ta gösterilecek
Filmin, bazı Almanların önyargılarını da güçlendirilebileceğine dikkati çeken Dalhoff, “Umarım yine malzeme konusu yapılmaz. Abartılı olduğu halde bir gerilim filmi olarak izlenebilir” dedi. Başkomiser Lürsen rolündeki Sabine Postel ise, yabancı bir kültür içinde yaşamanın kolay olmadığına inandığını belirterek buna rağmen çekimlerden büyük zevk aldığını söyledi. Senaristlerden Ateş, değişiklikler yapılmasına karşın güzel bir film yapıldığını belirtti. Radio Bremen ve Westdeutsche Rundfunk adlı radyo-televizyon kuruluşunun hazırladığı bölüm, 8 Şubat’ta ARD’de gösterilecek. (aa)