Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümü

Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümü
Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümü
- Azerbaycan Milletvekili Aliyev: "Aslında Çanakkale'de şehitlerimizle birlikte İngiltere ve onu destekleyen kuvvetlerin asker ve subaylarına ait mezarların bugüne kadar korunup saklanması, Türk milletinin işgalci bir ülkenin insanına olan bakış açısını tasdikliyor"

IĞDIR (AA) - Azerbaycan Milletvekili Adil Aliyev, "Aslında Çanakkale'de şehitlerimizle birlikte İngiltere ve onu destekleyen kuvvetlerin asker ve subaylarına ait mezarların bugüne kadar korunup saklanması, Türk milletinin işgalci bir ülkenin insanına olan bakış açısını tasdikliyor" dedi.

Aliyev, Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümü ve anma töreniyle ilgili yazılı açıklamasında, Azerbaycan'ın her zaman Türkiye 'nin yanında olacağını söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in bu toplantıya katılmasının, kardeş ülke Türkiye'yi tek bırakmadıkları ve iki kardeş ülkenin, Ermeni yalanlarına güçlü hazırlandığını ortaya koyduğunu belirten Aliyev, "Bu toplantı gerçekleri ortaya koyuyor ki Türkiye bu yalanları önlemek için bir sıra adımlar atmaktadır" dedi.

- "İsteklerine ulaşamayacaklar"

Türk dünyası üzerinde kirli oyunlar oynandığını ifade eden Aliyev, şunları kaydetti:

"Aslında Çanakkale'de şehitlerimizle birlikte İngiltere ve onu destekleyen kuvvetlerin asker ve subaylarına ait mezarların bugüne kadar korunup saklanması, Türk milletinin işgalci bir ülkenin insanına olan bakış açısını tasdikliyor. Bu, asil Türk milletinin insani yaklaşımıdır. Bugün mezarlık, dostluk ve sulh mekanına çevrilmiştir. Dünyanın muhtelif yerlerinden insanlar gelip, ecdadlarının mezarlarını ziyaret ediyor. Gerçeklikten ve tarihten kaçmak olmaz. Bütün dünyayı asıl gerçekleri görmeye davet ediyorum. Dünya, işgalci Ermenistan'ın emellerini görmek istemiyor. Azerbaycan'ın işgal edilmiş toprakları ortadayken susan Batı dünyası, Ermenistan'ın uluslararası hukuka uymadığını görmezden geliyor. Halbuki tarihte olmayan bir kurmaca oyunu, Türk milletinin üzerine yıkmak istiyorlar. Bu kuvvetler istediklerine ulaşamayacaklardır ve Ermeni yalanlarının aslı ortaya çıkacaktır."