CHP'nin Iğdır mitingi

CHP'nin Iğdır mitingi
CHP'nin Iğdır mitingi
- Genel Başkan Kılıçdaroğlu: (2) -"5 milyon vatandaş borç batağında. 1 milyon 220 bin vatandaş için ceza verildi. Bir kısmı cezaevine girdi, bazıları sırada bekliyor. Bu vatandaşların faiz borçlarının en az yüzde 80'ini sileceğim"

IĞDIR (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , "5 milyon vatandaş borç batağında. 1 milyon 220 bin vatandaş için ceza verildi. Bir kısmı cezaevine girdi, bazıları sırada bekliyor. Bu vatandaşların faiz borçlarının en az yüzde 80'ini sileceğim" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Belediye Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, siyasette gerginlik ve kavga istemediğini söyledi.

Türkiye'ye barış ve huzuru getireceğini belirten Kılıçdaroğlu, oy versin vermesin tüm vatandaşları kucaklayacağını ifade etti.

Çiftçilere yönelik projeler hazırladıklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Çiftçilere mazotu 4 liradan veriyorlar. Ben de 1,5 liradan vereceğimi söylüyorum. Koro halinde bağırıyorlar, 'parayı nereden bulacaksın' diye. Ben de biliyorum petrol dışarıdan geliyor, dolarla ödeniyor, biliyorum. Petrol geliyor, rafineride işleniyor, rafineri sahibi karını koyuyor, benzin istasyonunda satılıyor. Fiyatı nedir, 1,21 kuruş" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, rafineri çıkış fiyatı 1,21 lira olan mazotu çiftçilere 1,5 liradan satacaklarını ve bu şekilde kimsenin zarar etmeyeceğini vurgulayarak, dünyanın her yerinde çiftçiye mazotun daha ucuza satıldığına dikkati çekti. 

Türkiye genelinde çok sayıda insanın taşeron işçi olarak çalıştığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Taşeronda çalışan işçilerimiz var, 800 bin işçimiz taşeron olarak çalışıyor. Taşeron sisteminde, devlet bir iş yapacak, gidiyor taşeron şirkete 100 işçi için para ödüyor. İşçinin hiçbir hakkı olmasın, mesaisi olmasın, iş güvenliği ve güvencesi olmasın, 21'inci yüzyılın köleleri gibi çalışsın. Ben de diyorum ki taşeronu kaldıracağım, işçiye kadroyu vereceğim. Bu kadar basit. Diyorlar ki parayı nereden bulacaksın? Allah aşkına bunun parasını zaten sen veriyorsun. Sen taşerona para veriyorsun, o da işçiye veriyor. Ben de taşeronu kaldırıp parayı direkt işçiye vereceğimi söylüyorum."

-"Faiz borçlarını sileceğim" 

Kemal Kılıçdaroğlu, kredi kartı ve tüketici kredilerinden kaynaklanan borçlanmalara ilişkin de önemli bir proje hazırladıklarına değinerek, "5 milyon vatandaş borç batağında. 1 milyon 220 bin vatandaş için ceza verildi. Bir kısmı cezaevine girdi, bazıları sırada bekliyor. Bu vatandaşların faiz borçlarının en az yüzde 80'ini sileceğim. En az yüzde 80, belki daha da fazla olabilir. Bunun kaynağını da soruyorlar. Bunun kaynağı yok arkadaşlar" ifadelerini kullandı.

Bankaların, kredi kartları ve tüketici kredilerinden 19 milyar lira alacaklı olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bankalar bu alacağını, varlık yönetimi şirketlerine 2 milyar 800 milyon liraya satıyorlar. Bu şirketler de satın aldığı 19 milyar lira için avukat ordusuyla vatandaşa baskı yapıyor. Ben de bankalar birliğiyle görüşeceğim. Bu vatandaşlar, son 10 yılda sana 128 milyar dolar faiz ödediler. Madem 19 milyar lira alacağını, 2 milyar liraya satıyorsun, bana sat arkadaş. 17 milyar lirayı siliyorsun, kimsenin yükü değil bu. Bunu dünya yapıyor, Romanya yapıyor, diğer ülkeler yapıyor. Biz de yaparız. Ben sizleri düşünüyorum, banka kredisi ve tüketici kredisi borçlarının yüzde 80'i silinecek."

Konuşmasının ardından vatandaşlara karanfil dağıtan Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde annesi Kıymet Oğan'ı kaybeden MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan'a başsağlığı ziyaretinde bulundu. 

Burada Oğan ve akrabalarına başsağlığı dileyen Kılıçdaroğlu, Kıymet Oğan için dua okudu. Kılıçdaroğlu, temaslarının ardından Iğdır Havalimanından özel uçakla Ankara'ya gitti.