Dağcılar, zirve tırmanışında rüzgar engelini aşamadı

Dağcılar, zirve tırmanışında rüzgar engelini aşamadı
Dağcılar, zirve tırmanışında rüzgar engelini aşamadı
- Ağrı Dağı'na zirve tırmanışı yapmak isteyen 39 kişilik grup, zirveye yaklaşık 2 bin metre kala olumsuz hava koşulları nedeniyle geri döndü - Türkiye Dağcılar Federasyonu Başkanı Karaca: "Dün kamp yaptığımız alanda saatte 70 kilometre hızla esen bir rüzgar vardı. Çadırlarda durmak bile çok zordu. Bu yüzden tırmanışı tamamlayamadık ve çadırlarımızda bekledik"

IĞDIR (AA) - Ağrı Dağı'na zirve tırmanışı yapmak isteyen 39 kişilik grup, zirveye yaklaşık 2 bin metre kala olumsuz hava koşulları nedeniyle geri dönmek zorunda kaldı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu'nun organize ettiği program kapsamında Iğdır güzergahından tırmanışa geçen 12'si yabancı 39 dağcı, ilk olarak 2 bin 950 metre yüksekliğe ulaştı.

Cehennem Vadisi mevkisinde kamp yapan dağcı grup, dağın yüksek kesimlerindeki kar yağışı ve tipinin dinmesini bekledi. Dört gün boyunca burada kamp yapan grup, hava şartlarını kontrol etmek amacıyla tekrar tırmanışa geçti.

Yaklaşık 3 bin 270 metre yüksekliğe varan dağcılar, hava durumunun daha da kötüleşmesi üzerine dönme kararı aldı. Ağrı Dağı'ndaki Korhan Jandarma Karakolu'na gelen dağcılar, kendileri için tahsis edilen araçlarla Iğdır'a döndü.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, gazetecilere yaptığı açıklamada, olumsuz hava şartlarına rağmen tırmanışa başladıklarını ifade etti.

Meteoroloji yetkililerinden gerekli bilgileri aldıklarını belirten Karaca, "Havanın böyle olacağını biliyorduk ama programı daha önceden belirlediğimiz için iptal edemedik. Bu şekilde tırmanışa başladık" dedi.

Karaca, çok sert bir rüzgarla karşılaştıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

"İlk gün Korhan Yaylası'na çıktık. Burada çok ciddi bir rüzgarla karşılaştık. Rüzgarın dinmesini bekledik bir süre. Yani 4 gece bekledik havanın düzelmesi için. Düzelseydi zirveye çıkacaktık. Dün kamp yaptığımız alanda saatte 70 kilometre hızla esen bir rüzgar vardı. Çadırlarda durmak bile çok zordu. Bu yüzden tırmanışı tamamlayamadık ve çadırlarımızda bekledik. Risk almayarak geri döndük."