Doğu'da kış, Iğdır'da sonbahar

Doğu'da kış, Iğdır'da sonbahar
Doğu'da kış, Iğdır'da sonbahar
IĞDIR (AA) - Doğu Anadolu'daki birçok ilde kış şartları hayatı olumsuz etkilerken Iğdır, adeta sonbaharı yaşıyor.Ağrı Dağı'nın eteğinde bulunan...

IĞDIR (AA) - Doğu Anadolu'daki birçok ilde kış şartları hayatı olumsuz etkilerken Iğdır, adeta sonbaharı yaşıyor.

Ağrı Dağı'nın eteğinde bulunan ve 850 metre rakıma sahip Iğdır'da hava sıcaklığı, çevresindeki Kars ve Ağrı'ya göre yaklaşık 10 derece daha yüksek seyrediyor. 

Bölgede etkili olan kar yağışından sadece yüksek kesimdeki köylerin etkilendiği Iğdır'da hava sıcaklığı, sadece geceleri sıfırın altına düşüyor. Iğdır'da güzel havanın tadını çıkarmak isteyen vatandaşlar, park ve bahçelerde zaman geçiriyor.

İl merkezinde yaşayan Yunus Turan AA muhabirine yaptığı açıklamada, çevredeki illere oranla sert kış şartlarının Iğdır'da etkili olmadığını belirterek "Iğdır'da kış, sadece 2 ay sürüyor diyebiliriz. Ocak ve şubat aylarında etkili olan kış şartlarında da hava sıcaklığı en fazla sıfırın altında 10 dereceye kadar iniyor. Ağrı, Kars ve Erzurum gibi çevre illerden gelenler, buradaki sıcak havayı görünce şaşırıyor. Kışın böylesine güzel geçmesinin nedeni ise Iğır'ın ovada olması" diye konuştu.