Dört ülke Nevruz Bayramı'nda buluştu

Dört ülke Nevruz Bayramı'nda buluştu
Dört ülke Nevruz Bayramı'nda buluştu
- Iğdır'da baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı, Azerbaycan, Gürcistan ve İran'dan gelen vatandaşlarla kutlandı - Kutlamalar kapsamında Iğdır Valisi Haner, nevruz ateşinin üzerinden atladı, misafirlerle yumurta tokuşturup, demir dövdü

IĞDIR (AA) - Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı, Iğdır'da Azerbaycan, Gürcistan ve İran'dan gelen vatandaşlarla kutlandı.

Zübeyde Hanım Bulvarı'ndaki meydanda düzenlenen kutlama renkli görüntülere sahne oldu. Kutlamalar için meydanda kıl çadırlar kuruldu. Burada yöresel yemekler hazırlanarak vatandaşlara ikram edildi. Daha sonra yüzlerce yıllık geçmişe sahip "köse köse" oyunu oynandı.

Iğdır Valisi Davut Haner, kutlama alanını dolaşarak vatandaşlarla bayramlaştı. Meydanda yakılan nevruz ateşinin üstünden atlayan Haner, misafirlerle yumurta tokuşturduktan sonra örste demir dövdü.

Program kapsamında Iğdır'a gelen Azerbaycan, Gürcistan ve İranlı halk oyunları ekipleri de gösterilerini sundu. Etkinliğe katılanlar, nevruz ateşinin etrafında halay çekerek baharı karşıladı.

Bayram programını düzenleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Osman Engindeniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada nevruzun bulundukları coğrafya açısından büyük öneme sahip olduğunu anlattı.

Engindeniz, bölge ülkelerinin nevruzu bayram havasında geçirdiğine işaret ederek, " Bugün , baharın gelişi ve doğanın canlandığı gündür. Nevruz, bereketin, bolluğun, barışın ve hoşgörünün simgesidir. Nevruz, coğrafyamızda çok büyük öneme sahiptir. Binlerce yıldır kutlanan bir bayramdır. Ülkemizde de uzun yıllardır bayram statüsünde kutlanıyor" dedi.

Bu nedenle komşu ülkeleri Iğdır'daki kutlamalara davet ettiklerini vurgulayan Engindeniz, "Nevruz, kışın bitişini ve baharın başlangıcıdır. Iğdır'daki etnik kültürler de nevruza büyük önem verdiği için bu organizasyonu düzenledik. Bugün burada 4 ülke bir bayramda buluştu. Türkiye , Azerbaycan, İran ve Gürcistan, Iğdır'da nevruz kutlamalarında buluşmuş durumda" ifadelerini kullandı.

Akşam saatlerine kadar sürecek olan kutlamalar kapsamında yerel sanatçılar da konser verecek.