Havalimanının yolcu sayısı şehrin nüfusunu geçti

Havalimanının yolcu sayısı şehrin nüfusunu geçti
Havalimanının yolcu sayısı şehrin nüfusunu geçti
- Türkiye'nin en yeni havalimanlarından birine sahip 190 bin nüfuslu Iğdır'da, geçen yıl 197 bin yolcu seyahat için uçağı tercih etti - Iğdır Havalimanı Müdürü Bağca: - "Iğdır halkı, uçak seferlerinin başlamasıyla zahmetsiz ulaşım imkanına kavuştu. Otobüsle 25 saat süren İstanbul yolculuğu, uçakla 2 saate kadar düştü. Bu da halkımızı çok memnun ediyor"

IĞDIR (AA) - MEHMET ÖZCAN - Türkiye 'nin en yeni havalimanlarından birine sahip 190 bin nüfuslu Iğdır'da, 197 bin yolcu Iğdır Havalimanı'nı kullandı.

Türkiye'nin en doğusunda yer alan ve tanıtım filmiyle ilgi odağı haline gelen Iğdır Havalimanı, vatandaşlardan büyük ilgi görüyor.

Havalimanından haftada 5 gün İstanbul ve 7 gün de Ankara 'ya karşılıklı seferler gerçekleştiriliyor. Kentte, vatandaşların da büyük bölümü otobüsle 19 saatte gidilen Ankara ile 25 saatte ulaşılabilen İstanbul seyahatleri için tercihini uçaktan yana kullanıyor.

Toplam 190 bin 424 kişinin yaşadığı kentte, geçen yıl THY'nin İstanbul ve Ankara seferleri üzerinden seyahat eden yolcu sayısı ise 197 bin 561 kişi olarak gerçekleşti.

Iğdır Havalimanı Müdürü Fikret Bağca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uçaklarda boş yer bulunmadığını anlattı.

Bağca, vatandaşların büyük ilgisiyle karşılaştıklarını belirterek, "Geçen yıl yaklaşık 200 bin kişi seyahat etti. Kentimizin merkez nüfusunun iki katı uçakla seyahat etmiş oldu. Gelen yolcu sayımız 97 bin 215, giden yolcu sayımız da 99 bin 355. Yani Iğdır'ı götürüp getirdik uçakla" dedi.

Vatandaşların otobüs yerine uçakla seyahati tercih ettiğine işaret eden Bağca, "Bu şekilde daha kısa ve zahmetsiz sürüyor yolculuklar. Iğdır halkı, uçak seferlerinin başlamasıyla zahmetsiz ulaşım imkanına kavuştu. Otobüsle 25 saat süren İstanbul yolculuğu, uçakla 2 saate kadar düştü. Bu da halkımızı çok memnun ediyor. Bilet fiyatları da hemen hemen otobüslerle aynı. İstanbul'a otobüs fiyatı 100 lira, uçakla ise 180 liraya bilet alınabiliyor" diye konuştu. 

- "3 ülkeye hizmet veriyor"

Bağca, Iğdır Havalimanı'nın Nahçıvan, İran ve Azerbaycan'dan gelen turistlere de hizmet verdiğini aktardı.

Çevre illerden de çok sayıda yolcularının bulunduğunu belirten Bağca, "Iğdır Havalimanı, sadece bu şehrin halkına değil komşu illere ve ülkelere de hizmet veriyor. Nahçıvan ve İran'dan gelen yolcularımız var. Buradan uçağa binerek İstanbul'a ve Ankara'ya gidiyor. Bu nedenle gerçekten çok önemli bir hizmet yapılmış durumda" ifadelerini kullandı. 

Bağca, sözlerini şöyle tamamladı:

"Haftanın 7 günü karşılıklı olarak İstanbul ve 5 günü Ankara'ya uçak kalkıyor. Özel havayolu şirketlerinin de Iğdır'a gelmesini bekliyoruz. Burada zarar edeceklerini düşünmüyorum çünkü yolcu potansiyeli var. Nahçıvan ve İranlı bürokratlar bile burayı kullanıyor. Bu nedenle özel şirketler asla zarar etmez. Bu şekilde bilet fiyatları daha da düşecektir."