Haydar Aliyev, Iğdır'da anıldı

Haydar Aliyev, Iğdır'da anıldı
Haydar Aliyev, Iğdır'da anıldı
- Azerbaycan'ın merhum cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, vefatının 12. yılında Iğdır'da düzenlenen törenle anıldı

IĞDIR (AA) - Azerbaycan'ın merhum cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, vefatının 12. yılında Iğdır'da düzenlenen törenle anıldı.

Aliyev'in ölümünün 12. yılı dolayısıyla Iğdır'da Haydar Aliyev Parkı'nda tören düzenlendi.

Iğdır Valisi Davut Haner, vali yardımcıları Mevlüt Özmen, Muhlis Arslan, Bilgehan Karanfil, Cumhuriyet Başsavcısı Hacı Mustafa Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Yüksel Babal ile Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosluğu Iğdır Temsilcisi Fariz Ceferov ve vatandaşların katıldığı törende, Aliyev ve Hazar Denizi'nde yaşanan kazada hayatını kaybeden 32 işçi anısına saygı duruşunda bulunuldu, Kur'an-ı Kerim okundu.

Ceferov, törende yaptığı konuşmada, Haydar Aliyev'in Azerbaycan'ın gelişiminde önemli rol oynadığını, yönetimde olduğu sürece bu yönde büyük çaba sarf ettiği belirterek, şunları söyledi: 

"Aynı zamanda kendisi Türkiye'nin dış politikada ayrı bir yeri olduğunu her zaman belirtmiştir. Bu aynı dili, aynı dini, aynı kökü paylaşmamızdan kaynaklanıyor. Haydar Aliyev Türkiye'de de çok sevilirdi, birçok bölge ve şehirlerde parklar, okullar, caddelere adı veriliyor. Bu Haydar Aliyev'in sevildiği anlamına geliyor. İnanıyorum ki Türkiye-Azerbaycan ilişkileri bundan sonra da daha üst düzeyde devam edecektir."

Anma programı, parktaki Haydar Aliyev büstüne karanfiller bırakılmasıyla sona erdi.