Horozun yaraladığı şahin tedavi edildi

Horozun yaraladığı şahin tedavi edildi
Horozun yaraladığı şahin tedavi edildi
IĞDIR (AA) - Iğdır'da avlanmak için girdiği kümesteki Hint horozunun yaraladığı kızıl şahin, tedavi edilerek doğaya salındı. Alınan bilgiye göre,...

IĞDIR (AA) - Iğdır'da avlanmak için girdiği kümesteki Hint horozunun yaraladığı kızıl şahin, tedavi edilerek doğaya salındı. 

Alınan bilgiye göre, merkeze bağlı Enginalan köyünde yaşayan Aykut Kalem, evinin yakınındaki kümesten gelen sesler üzerine bahçeye çıktı. Kümesteki Hint horozunun yaraladığı kızıl şahini kümesin kapısında bulan Kalem, yaralı kuşu Iğdır Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim etti.

Kafkas Üniversitesi Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi altına alınan şahin, sağlığına kavuştuktan sonra bulunduğu bölgeye yakın bir alanda doğaya salındı. 

Iğdır Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hint horozunun gaga darbeleriyle kızıl şahini ciddi şekilde yaraladığını söyledi. 

Şahinin avlanmak için kümese girmeye çalıştığını belirten Türkoğlu, "Kümesteki Hint horozu da bunu engellemek için şahine saldırmış. Gaga darbeleriyle yaralanan şahini bir haftada tedavi edebildik. Şu anda sağlığı gayet yerinde" dedi.

Kümes sahibi Aykut Kalem ise kümesinde bulunan civcivlerin, şahinin saldırısından Hint horozu tarafından korunduğunu ifade ederek, "Horozum, civcivleri korumak için şahine saldırmış. Şu anda çok mutluyum. Çünkü hem kendi hayvanlarımın hem de kızıl şahinin sağlığı gayet yerinde" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Iğdır

  ,

  orman

  ,

  koruma