Iğdır'da biyokaçakçılık semineri

Iğdır'da biyokaçakçılık semineri
Iğdır'da biyokaçakçılık semineri
IĞDIR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı İl Şube Müdürlüğünce, biyokaçakçılık (biyokorsanlık), Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası...

IĞDIR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı İl Şube Müdürlüğünce, biyokaçakçılık (biyokorsanlık), Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) ve kaçak avcılığın önlenmesi konularını içeren seminer düzenlendi.

İl Jandarma Komutanlığı Toplantı Salonu'nda düzenlenen seminerde, 4915 Sayılı Kara Avcılık Kanunu hakkında bilgi verildi.

Orman ve Su İşleri İl Şube Müdürü Mete Türkoğlu, " Türkiye , biyolojik çeşitlilik bakımından Avrupa ve Ortadoğu 'nun en zengin ülkelerinden birisidir. Türkiye, küçük bir kıta özelliği göstermekte, Avrupa, Sibirya, Akdeniz ve İran -Turan olmak üzere üç farklı biyocoğrafik bölgeye, 7 coğrafi bölgesinin her biri ayrı iklim, flora ve fauna çeşitliliğine sahiptir" dedi.

Özellikle yurt dışından gelen biyokaçakçılarının bitkileri alarak kendi ülkelerine götürdüklerine dikkati çeken Türkoğlu, şunları kaydetti:

"Ülkemizin sahip olduğu kaynak değerleri, doğadan yabani canlıların ve onlara ait parçaların yetkili makamların izni olmadan toplanması ve yurt dışına çıkartılması biyokaçakçılık veya diğer adıyla biyokorsanlıktır. Ülkemizin, yabancı araştırmacılar için bir çekim merkezi, geniş bir malzeme deposu olma özelliğine sahiptir. Biyokaçakçılık nedeniyle tür sayısı ve bu türlere ait bireylere ilişkin kaybımız her geçen gün artmaktadır. Örneğin kelebeklerin, arıların doğadan toplanması, çiçeklerin polenlerinin aşınamamasına ve böylece bitkilerin tohum verememesine ve çoğalamamasına sebep olmaktadır. Bitkilerin çoğalamaması, bitkilerle beslenen veya barınması ve üremesi bitkilere bağımlı olan diğer türlerin yaşamını tehlikeye atmakla birlikte tarımsal verimi düşürmektedir."