Iğdır'da "İç Güvenlik Paketi"ne tepki

Iğdır'da "İç Güvenlik Paketi"ne tepki
Iğdır'da "İç Güvenlik Paketi"ne tepki
IĞDIR (AA) - Iğdır Barosu Başkanı Özgür Durmaz, yeni İç Güvenlik Paketi'nin yasalaşması halinde demokratik toplumların vazgeçilmez olan hakların...

IĞDIR (AA) - Iğdır Barosu Başkanı Özgür Durmaz, yeni İç Güvenlik Paketi'nin yasalaşması halinde demokratik toplumların vazgeçilmez olan hakların sınırlandırılacağını savundu. 

Durmaz, baroya üye avukatlarla yaptığı basın açıklamasında, yeni yasanın polise geniş yetkiler tanıdığını söyledi. 

Düzenlemenin geri çekilmesi gerektiğini belirten Durmaz, "Düzenlemenin yasalaşmasıyla demokratik bir toplum için vazgeçilmez olan haklar sınırlandırılacak ve bu hakların kullanımı ağır cezalarla karşılık bulacak. Kolluk güçlerine gözaltına alma ve yakalama yetkisi tanınmakta, polise yargı denetimi olmadan telefon dinleme yetkisi verilmekte, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının meşru olup olmadığının nitelemesi ve müdahale yetkisi polisin takdirine bırakılmaktadır" dedi.

Kamu düzeni tarafsız ve bağımsız bir yargı vasıtasıyla sağlanabileceğini vurgulayan Durmaz, demokratik ölçüler içinde temel insan haklarına saygılı bir idari uygulamanın hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.