Iğdır'da seçim sonuçlarına itiraz

Iğdır'da seçim sonuçlarına itiraz
Iğdır'da seçim sonuçlarına itiraz
- MHP Iğdır İl Başkanı Günsoy, milletvekili genel seçiminde sayılan oyların yeniden incelenmesi için seçim kuruluna itirazda bulundu - Günsoy: "Askerde olan, hastanede olan, özürlü olan kişilere oy kullandırıldığı yönünde bilgilerimiz var elimizde"

IĞDIR (AA) - MHP Iğdır İl Başkanı Özcan Günsoy, milletvekili genel seçiminde sayılan oyların yeniden incelenmesi için seçim kuruluna itirazda bulunduklarını söyledi.

Günsoy, parti  binasında düzenlediği basın toplantısında, HDP 'nin geçen seçime göre yaklaşık 30 bin oy artışı sağladığını anlattı. 

Bunun anormal bir artış olduğunu belirten Günsoy, "HDP'ye oy veren mahallelerde oy kullanım oranı yüzde 95, yüzde 99'larda ve geçersiz oy neredeyse yok gibi. HDP'nin oy oranında geçen döneme göre yaklaşık 30 binlik bir artış görülüyor, bu normal bir artış değil. Kullanılan oy oranı normal değil, geçerli sayılan oy oranı normal değil. Askerde olan, hastanede olan, özürlü olan kişilere oy kullandırıldığı yönünde bilgilerimiz var elimizde" dedi.

Günsoy, bu nedenle Tuzluca ve merkez ilçeler için gerekli itiraz dilekçelerini hazırladıklarını aktardı.

Seçimde MHP'den Iğdır 1'inci sıra milletvekili adayı olan İsa Yaşar Tezel ise seçim öncesi kentteki 2 milletvekilliğinden birini kazanmayı beklediklerini dile getirdi. 

Birçok mahallede usulsüzlük yapıldığını vurgulayan Tezel, "Emek, Karaağaç, Konaklı, Özgür ve 14 Kasım mahallelerinde hastalar, hastanede yatanlar oy kullanmış, Erzurum'da hastanede yatanlar oy kullanmış. Yatalak hastalar, raporları mevcut, oy kullanmış. Geçersiz oyları geçerli olarak saymışlar. Enginalan, Özdemir, Yüzbaşılar köyünde ve Iğdır merkezde bunun tamamını yaptıklarının elimizde belgeleri var" ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından MHP yöneticileri, seçim kuruluna giderek itiraz dilekçesini verdi.