Iğdır'da terör operasyonu

Iğdır'da terör operasyonu
Iğdır'da terör operasyonu
- Silah ve çok sayıda mermi ele geçirildi, 8 kişi gözaltına alındı

IĞDIR (AA) - Iğdır'da düzenlenen terör operasyonunda silah ve çok sayıda mermi ele geçirildi, 8 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Iğdır Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince, PKK terör örgütünün Ağrı Dağı'ndaki sözde mahkemesinde "yargılama, para cezası kesme ve sürgün etme" suçlarını işlediği gerekçesiyle tutuklanan Abdülmecit Kaya'nın il merkezindeki evine ve iş yerine operasyon düzenlendi.

Çok sayıda jandarma ve Jandarma Özel Harekat ekibinin katıldığı operasyonda, Kaya'nın ev ve iş yerinde sığınak olarak kullandığı belirlenen betonarme bölmeler balyoz yardımıyla kırıldı. Bölmelerden 2 adet kalaşnikof, 1 adet İngiliz mavzeri, 2 adet av tüfeği, 1 adet kuru sıkı tabanca ve bu silahlara ait 2 bin adet mermi ile çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.

Düzenlenen operasyonda, Kaya'nın çocukları ve eşinin de aralarında bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından jandarma komutanlığına götürüldü.

Abdülmecit Kaya, Ağrı Dağı'nın Korhan Yaylası bölgesinde bulunan mağarada PKK terör örgütü adına "yargılama, para cezası kesme ve sürgün etme" gibi örgütsel faaliyetlere katıldığı gerekçesiyle jandarma ekiplerince Kasım 2015'te düzenlenen operasyonda gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.