İran'daki Azerilere yapılan hakarete tepki

İran'daki Azerilere yapılan hakarete tepki
İran'daki Azerilere yapılan hakarete tepki
- Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Başkanı Serdar Ünsal: - "Fars rejimi zihniyeti böyle yayınlara izin vermekle ırkçılık yapmaktadır"

IĞDIR (AA) - Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Başkanı Serdar Ünsal, İran devlet televizyonunda ülkedeki Azerileri aşağılayan sözlerin yer aldığı programa tepki gösterdi.

Ünsal, düzenlediği basın toplantısında, İran'ın devlet televizyonu IRIB-2 kanalında yayınlanan "Fitile" isimli komedi programında, "Türkler diş fırçalamaz, diş macunu nedir bilmez. Türkler dişlerini tuvalet fırçasıyla fırçalıyor" gibi sözlerin sarf edildiğini söyledi.

Programa İran Azerilerinin büyük tepki gösterdiğini ifade eden Ünsal, "İran'da 30 milyondan fazla Türk yaşıyor. Bu insanlar İran yönetiminde de söz sahibidir. Buna rağmen Fars rejimi zihniyeti böyle yayınlara izin vermekle ırkçılık yapmaktadır" diye konuştu.

Ünsal, tarihe bakıldığı zaman Türk milletinin asil ve temiz olduğunu, toplumlara medeniyet öğrettiğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Bu televizyon programı kasıtlı olarak bu yayını yapmıştır. İranlı yetkililer, bu televizyon kanalına gereken cezayı vermeli ve Türklerden özür dilemelidirler. Türk milletini kimse aşağılayamaz. Bugün İran'da yaşayan milyonlarca Türk ve Türk dünyası bu programı kınamakta ve Fars rejimine tepki göstermektedir. Fars yönetimi bu konuda gereken özrü dilemelidir, aksi taktirde sivil toplum kuruluşları olarak tepkimiz sürecektir. Gerekirse meydanlara ineceğiz." 

Uluslar Arası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği Genel Başkanı Göksel Gülbey de İran devlet televizyonunu kınayan bir açıklama yaptı.