İran'ın Mahabad kentindeki gerginlik

İran'ın Mahabad kentindeki gerginlik
İran'ın Mahabad kentindeki gerginlik
- Kentteki sivil toplum kuruluşlarına üye kadınlar, Mahabad kentinde, bir otelde çalışan kadının şüpheli ölümünü protesto etti

IĞDIR (AA) -  İran 'ın Batı Azerbaycan eyaletindeki Mahabad kentinde, bir otelde çalışan kadının şüpheli ölümü Iğdır'da protesto edildi.

Iğdır'daki çeşitli sivil toplum kuruluşlarına bağlı kadınlar, Mahabad kentindeki Tara Otel'de çalışan Ferinaz Hosrevani'nin, otelin 4'üncü katından atlayarak şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmesi nedeniyle Zübeyde Hanım Bulvarı'nda bir araya geldi.

Burada sloganlarla olayı kınayan grup adına basın açıklaması yapan Çiğdem Yılmaz, İran'ın kadın üzerinde yürüttüğü politikaların bu tür olaylara neden olduğunu aktardı.

İran'da kadınların büyük bir baskı altında kaldığını belirten Yılmaz, "İran rejimi kadınları kendilerini savunma hakkından yoksun bırakmaktadır. Kendi öz savunmasını yapan kadınları idam etmekte, taşlayarak teşhir etmektedir. Kısa bir süre öncede Reyhan Cebari'yi idam ederek kadınlara bu konuda gözdağı vermiştir" dedi.

Yılmaz, tüm kadınların yaşanan bu olayı topyekun protesto etmesi gerektiğini dile getirdi.