IŞİD bahanesiyle yapılan izinsiz gösteriler

IŞİD bahanesiyle yapılan izinsiz gösteriler
IŞİD bahanesiyle yapılan izinsiz gösteriler
- Iğdır'daki izinsiz gösterilere katıldıkları gerekçesiyle yargılanan 13 tutuklu sanıktan 11'i tahliye edildi

IĞDIR (AA) - Iğdır'da, IŞİD'in Kobani'ye (Ayn el Arap) yönelik saldırıları bahane edilerek düzenlenen izinsiz gösterilere katıldıkları gerekçesiyle yargılanan 13 tutuklu sanıktan 11'inin tahliyesine karar verildi.

Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya, 13'ü tutuklu 20 sanık ve avukatları katıldı.

Mahkeme heyeti, "terör örgütü üyeliği, polise mukavemet, özel mülke, kamu malına zarar ve gösteri kanununa muhalefetten" yargılanan sanıkların ifadesini aldı.

Sanık ifadelerini değerlendiren mahkeme heyeti, suçun vasıf ve maiyetinin değişebileceğine, delillerin tamamen toplandığına ve sanıkların tutuklu yargılanmasını gerektirecek şartların ortadan kalktığına karar vererek, tutuklu sanıklardan Sinan Kaya, Ramazan Rehber, Mehmet Eray, Tevfik Er, Ömer Safa, Erşan ve Fırat Bozkurt, Suat İlhan, Kenan Duman, Agit Yelbakan ile Çetin Yiğit'in tahliye edilmesini, Nevruz Ali Şur ile Selam Zadsan'ın ise tutukluluk halinin devamını hükmetti.

- İddianameden

Cumhuriyet savcılığı tarafından hazırlanan ve mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede, sanıklardan 3'ü için "terör örgütü üyeliği, polise mukavemet, özel mülke, kamu malına zarar ve gösteri kanununa muhalefetten" 40'ar yıl, diğer sanıklar için de 31'er yıl hapis cezası isteniyor.