Milletvekili genel seçiminin ardından

Milletvekili genel seçiminin ardından
Milletvekili genel seçiminin ardından
- HDP'nin yüzde 10 barajını aşması dolayısıyla Iğdır ve Erzurum'da kutlama programı düzenlendi

IĞDIR/ ERZURUM (AA) - HDP'nin milletvekili genel seçiminde yüzde 10 barajını aşması, Iğdır ve Erzurum'da düzenlenen programlarla kutlandı.

Iğdır'da, Zübeyde Hanım Bulvarı'ndaki kutlamalara katılan vatandaşlar, halay çekip partilerinin başarısını kutladı.

Resmi olmayan sonuçlara göre HDP'den Iğdır milletvekili seçilen Kıznaz Türkeli, yaptığı konuşmada, halkın sağduyusuyla bütün provokasyonları boşa çıkardıklarını belirtti.

Türkeli, "Seçim süreci boyunca dedik ki Kürtlerin dili inkar ediliyorsa biz Kürtüz. Azerilerin, Şiaların mezhebi, dini, inancı inkar ediliyorsa biz Şiayız, biz Azeriyiz. Aleviler yok sayılıyorsa biz Aleviyiz. Sağduyulu, yürekli ama gerektiğinde de haksızlıklara, zulme ve baskılara karşılık verecek halkımıza buradan tekrar tekrar teşekkür ediyorum" dedi.

Yine resmi olmayan sonuçlara göre Iğdır milletvekili seçilen Mehmet Emin Adıyaman da bu seçimde ülkede horlanan, aşağılanan, inkar edilen tüm inançların ve Türkiye 'nin kazandığını dile getirdi. 

- Erzurum

HDP'nin barajı aşarak, adayı Seher Akçınar Bayar'ın Erzurum milletvekili seçilmesi, HDP İl Teşkilatınca Palandöken ilçesindeki eski Mal Meydanı'nda düzenlenen programla kutlandı.

Bayar'ın teşekkür konuşması yaptığı programa katılan vatandaşlar, Türkçe ve Kürtçe müzikler eşliğinde halay çekti.

Polis ekipleri, herhangi provokasyon ve olay yaşanmaması için kutlama alanı çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı.