Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
IĞDIR (AA) - Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler artıyor.İHH Iğdır...

IĞDIR (AA) - Mısır 'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler artıyor.

İHH Iğdır Temsilcisi Hikmet Ulaş, Mursi hakkında çıkarılan kararın aynı zamanda Mısır halkına yapılan aşağılık bir saldırı olduğunu söyledi.

Mısır'da bir vahşetin sürdüğünü ve Mursi'nin idam edilmesi kararının bunun tescili olduğunu belirten Ulaş, şunları kaydetti:

"Mısır tarihinin ilk demokratik seçimlerinde halkın oylarıyla cumhurbaşkanı seçilen, ancak daha sonra askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye idam cezası verilmesini esefle karşılıyoruz. Cumhurbaşkanı Mursi ve arkadaşlarına idam cezası verilmesi kardeş ülke Mısır'ın geleceğini karartacaktır. Henüz vakit varken kabul edilemez bu tehlikeli süreç derhal durdurulmalıdır. Mursi hakkında daha önceki davada olduğu gibi, uluslararası standartları karşılamaktan uzak bir süreç sonucunda alınan idam kararı Mısır'da darbeden bu yana yaşanan süreçte yeni bir kara leke teşkil etmiştir. Seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'nin temel insan haklarını ihlal etmenin ötesinde, verilen kararın Mısır'da acilen ihtiyaç duyulan kalıcı toplumsal barış ve sürdürülebilir bir istikrar ortamının teminine katkı sağlamayacağı da açıktır."


  ETİKETLER:

  Mısır

  ,

  Iğdır

  ,

  saldırı

  ,

  ülke

  ,

  Demokratik

  ,

  Uzak

  ,

  İHH