PKK'ya silah bırakma çağrısı

PKK'ya silah bırakma çağrısı
PKK'ya silah bırakma çağrısı
- HDP Grup Başkanveili Buldan: - "Hükümet yetkililerine çağrı yapıyoruz. Bu elimize geçen son bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirmek için yapılması gereken şeyler var. Hızla izleme kurulunu oluşturup, bu kurulla heyetimizi adaya gönderip sayın Öcalan ile maddeler üzerindeki tartışmaları başlatmaktır" - "Gençlerimizin toprağın altına girmesini istemiyoruz. Ne bir askerin, ne bir polisin, ne de bir gerillanın cenazesinin bu ülkeye, bu coğrafyaya gelmesini asla ve asla istemiyoruz"

IĞDIR (AA) - HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, PKK 'yi silah bırakma çağrısı yapılmasına ilişkin, bunun barışın sağlanması için son fırsat olduğunu söyledi.

Buldan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Iğdır'da düzenlenen kutlama mitinginde yaptığı konuşmada, diğer siyasi partilerin genel seçimlerde HDP'nin baraj altında kalmasını istediğini belirtti.

Kadınların mücadelesiyle seçim barajını aşacaklarını vurgulayan Buldan, "Açıkça ifade ediyorum yüzde 10 vız gelir tırıs gider. Şu anda yüzde 15 civarında ilerliyoruz. Diğer partiler, HDP'nin barajı aşmasından korkuyorlar. O korkudan dolayı genel başkanımız Selahattin Demirtaş hakkında karalama kampanyası yapıyorlar" dedi. 

Buldan, partilerindeki herkesin çözümün ve barışın gelmesi için mücadele ettiğini aktardı.

Hükümet yetkililerinin Selahattin Demirtaş ile ilgili sözlerini anımsatan Buldan, "Şu anda sürecin önündeki en büyük engel, AKP hükümeti, onun temsilcileri, bakanları ve milletvekilleridir. Sayın Bülent Arınç, sürecin önünde en büyük engeldir. Söylemleriyle tarzıyla üslubuyla süreci tehlikeye bakanlardan birisidir. Biz sayın Demirtaş ile bu ülkeye barışın gelmesi için, özgürlüklerin, kardeşliğin gelmesi için mücadele ediyoruz. O ne diyorsa biz de aynısını buradan söylüyoruz" diye konuştu.

Buldan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın meydanlarda 400 milletvekili ve başkanlık sistemini getirmek istediğini kaydetti.

AK Parti'nin bu sayıya ulaşamayacağını savunan Buldan, HDP'nin yüzde 15 civarında oy alacağını ve en az 100 tane milletvekilini de meclise göndereceğini dile getirdi.

- "Elimize geçen son bir fırsattır"

Buldan, barış ve müzakere sürecinin devam ettiğini ve 28 Şubat'ta önemli bir toplantı yaptıklarını ifade etti. Bu toplantının önemini herkesin çok iyi bilmesi gerektiğini belirten Buldan, görüşülen 10 maddelik taslağın maniple edilmeye çalışıldığını öne sürdü.

Taslakta yer alan maddelerin tartışılması gerektiğini kaydeden Buldan, şöyle devam etti:

"Buradan hükümet yetkililerine çağrı yapıyoruz. Bu elimize geçen son bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirmek için yapılması gereken şeyler var. Hızla izleme kurulunu oluşturup, bu kurulla heyetimizi adaya gönderip sayın Öcalan ile maddeler üzerindeki tartışmaları başlatmaktır. Bu tartışmaların başlaması, müzakerelere geçildiğini gösterir. Bu çok zor bir şey değil. İzleme kuruluyla en kısa zamanda adaya gidip maddeleri tartışarak müzakereye geçiş tarihini belirlememiz lazım."

Maddeler üzerinde mutabakat sağlanmasıyla Türkiye'nin yeni bir hal alacağını vurgulayan Buldan, şunları söyledi:

"Türkiye artık yeni bir Türkiye olacak. Türkiye'de artık herkes eşit ve özgür olacak. Herkes kendi ana dilinde eğitim görecek. İnsanlar, kendini nasıl hissediyorsa öyle yaşayacak. Kendi diliyle kendi kültürüyle yaşama olanağına sahip olacak. Bunları da anayasa değişikliğiyle hayata geçirmenin önü açılacaktır.

Gençlerimizin toprağın altına girmesini istemiyoruz. Ne bir askerin, ne bir polisin, ne de bir gerillanın cenazesinin bu ülkeye, bu coğrafyaya gelmesini asla ve asla istemiyoruz. Bunun için yolumuz açık olsun. Hep birlikte barış için mücadele etmeye, eşitlik için, özgürlük için mücadele etmeye devam edeceğiz. Önümüze çıkacak olan barikatları teker teker kıracağız. Barış hiçbir engel tanımayacaktır. Bu ülkeye barış, en kısa sürede gelecektir."