Sakat doğan kuzusuna protez takılmasını istiyor

Sakat doğan kuzusuna protez takılmasını istiyor
Sakat doğan kuzusuna protez takılmasını istiyor
- Iğdır'da hayvancılıkla uğraşan bir besici, bacağının biri diğerlerinden kısa doğan kuzusunun sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi için protez takılmasını istiyor - Rıdvan Yeşil: "Geçen yıl bir tane buzağım aynı şekilde doğmuştu ve kısa süre sonra ölmüştü. Bu kuzumun hayatta kalmasını istiyorum. Bunun için de protez ayak takılması gerekli"

IĞDIR (AA) -  Iğdır'da hayvancılıkla uğraşan bir besici, bacağının biri diğerlerinden kısa doğan kuzusunun sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi için protez takılmasını istiyor. 

Halfeli Beldesi'nde hayvancılıkla geçimini sağlayan Rıdvan Yeşil'in koyunları, son 10 gün içinde doğurmaya başladı. Diğer kuzuları sağlıklı olarak dünyaya gelen Yeşil'in, üç gün önce doğan bir kuzusunun bacağı diğerlerinden kısa şekilde doğdu. 

Ahır içinde 3 bacağı üzerinde ayakta durabilen kuzu, yürümeye çalışınca düşüyor.  

Hayvanının bu durumuna üzülen Rıdvan Yeşil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl başka bir buzağının da yarım bacakla dünyaya geldiğini, kısa bir süre sonra öldüğünü anlattı. 

Kuzusunun yürüyemediğini belirten Yeşil, "Yıllardır hayvancılık yapıyorum. Bu kuzunun anne ve babası son derece sağlıklı. Kuzumun bir  bacağı yarım durumda. Bu şekilde yaşatmaya çalışıyoruz. Kendi ellerimle besliyorum. Daha ne kadar yaşar bilemem" dedi.

Yeşil, kuzusunun 3 bacağıyla ancak ayakta durabildiğini vurgulayarak, "Kuzumun rahat rahat yürümesi için bir protez takılması gerekiyor. Geçen yıl bir buzağım aynı şekilde doğmuştu ve kısa süre sonra ölmüştü. Bu kuzumun hayatta kalmasını istiyorum. Bunun için de protez ayak takılması gerekli. Protez takılırsa daha rahat yaşayacak" ifadelerini kullandı. 

Yeşil, bulundukları bölgede çok sayıda hayvanın bu şekilde sakat doğduğunu ve bunun yetkili kurumlarca araştırılması gerektiğini aktardı. 


  ETİKETLER:

  Iğdır

  ,

  derece

  ,

  yaşar