Tarihi bina harabeye döndü

Tarihi bina harabeye döndü
Tarihi bina harabeye döndü
- Iğdır'da, Rus mimarisinin nadir örneklerinden biri olan yüz yıllık taş bina, madde bağımlıları ve define avcıları yüzünden harabeye döndü

IĞDIR (AA) - Rus mimarisine ait yüz yıllık taş bina, madde bağımlıları ve define avcıları yüzünden yok olma tehlikesi yaşıyor.

Söğütlü Mahallesi'nde bulunan ve uzun yıllar ev olarak kullanılan tarihi yapı, yok olmaya yüz tutmuş durumda. Bakımsızlık nedeniyle ahşap kapıları çürüyen ev, son yıllarda özellikle madde bağımlıları ve define avcılarının hedefi oldu.

Odaları define avcıları tarafından kazılan yer yer 3 metre derinliğindeki çukurlar nedeniyle harabeye dönen binanın duvarları ve ahşap tavanı ise yakılan ateşle kullanılamaz hale geldi.

Vatandaşlardan İsmet Tağal, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1908 yılında inşa edilen tarihi evin her geçen gün yok olduğunu belirterek, el işlemeli figürlerin yer aldığı duvarların madde bağımlıları ve define avcıları tarafından harabeye dönüştürüldüğünü söyledi.

"Yabancı ülkelerde böyle binalar müze yapılıyor" diyen Tağal, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün binaya sahip çıkması gerektiğini ifade etti.

Tağal, binanın içler acısı bir duruma geldiğine değinerek, "Tarihi bina, madde bağımlılarının meskeni oldu. İçeride çok sayıda içki şişesi bulduk. Define avcıları da sürekli burada. Tüm odalarında çukurlar var. Mahalle halkı olarak bu binanın korunmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden Serhat Altıntepe ise tarihi yapıyı mesken tutan madde bağımlıları yüzünden akşam saatlerinde sokağa çıkamadıklarına dikkati çekerek, "Tarihi yapının ilgili kurumlarca koruma altına alınması hem binanın korunması hem de bizlerin can güvenliği açısından son derece önemli" dedi.


  ETİKETLER:

  Turizm

  ,

  Akşam

  ,

  Müze

  ,

  kültür

  ,

  derece

  ,

  koruma

  ,

  BİNA