Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Iğdır'da eğitim gören lise ve ortaokul öğrencileri, Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti

IĞDIR (AA) - Özgecan Aslan'ın öldürülmesi, Iğdır'da eğitim gören lise ve ortaokul öğrencileri tarafından protesto edildi

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın, Mersin'in Tarsus ilçesinde vahşice öldürülmesini kınamak için sosyal medya üzerinden çağrıda bulunan çoğunlu kızlardan oluşan lise ve ortaokul öğrencileri, Zübeyde Hanım Bulvarı'ndaki İnsanlık Anıtı önünde bir araya geldi.

"Özgecan Aslan'ın katillerine idam", "Susma, sustukça sıra sana gelecek", "Özgecanımız yandı, başka canlar yanmasın" sloganları atan grup, hazırladıkları çeşitli dövizlerle cinayeti protesto etti.

Grup adına açıklama yapan öğrencilerden Lale Öztürk, kadınlara yönelik şiddetin sonlandırılması için tüm siyasilerin seferber olması gerektiğini söyledi. 

Öztürk, kadın cinayetlerinin herkes tarafından şiddetle kınanması gerektiğini belirterek, "Kadına şiddetin azaltılması için ilgili yasaların caydırıcı hale gelmesi gereklidir. Bunlar kısa sürede hayata geçirilebilecek şeylerdir ancak bu adımlar yıllardır atılmıyor" dedi. 

Özgecan Aslan'ın vahşice katledildiğini anımsatan Öztürk, "Bu güzel yüzlü kardeşimizin başına, evine gitmek isterken gelebilecek en kötü şeyler geldi. İnsanlıktan çıkmış canilerin saldırısına uğradı. Kadınlar olarak bu vahşetin önüne geçmek için herkesi göreve çağırıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Eylemde, "Tecavüz etmek erkeklikse biz erkek değiliz" yazılı pankart taşıyan Tolgahan Çakır ise bu vahşetin tüm Türkiye 'yi derinden etkilediğini bildirerek, tüm vatandaşların, bu tür cinayetlerin önüne geçebilmek için sorumluluk üstlenmesi gerektiğini kaydetti.

Çakır, "Bu olayı şiddetle kınıyoruz. Hepimizin annesi, eşi, çocuğu var. Allah belalarını versin. Yaşadığımız, kelimelerle ifade edilebilecek bir acı değil" diye konuştu.