Yaylacıları korumak için doğaya yiyecek bırakıldı

Yaylacıları korumak için doğaya yiyecek bırakıldı
Yaylacıları korumak için doğaya yiyecek bırakıldı
IĞDIR (AA) - Iğdır'da hava sıcaklığının yükselmesiyle yaylalara çıkan kişilerin, yaban hayvanlarının saldırılarına uğramaması için doğaya...

IĞDIR (AA) - Iğdır'da hava sıcaklığının yükselmesiyle yaylalara çıkan kişilerin, yaban hayvanlarının saldırılarına uğramaması için doğaya yiyecek bırakıldı.

Yaylacıları ve hayvanlarını korumak için çalışma başlatan  Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekiplerince, yaban hayvanlarının yoğun bulunduğu Korhan Yaylası mevkisine sakatat konuldu.

Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu, burada yaptığı açıklamada, Iğdır'da sert bir kış geçirmediklerini ancak yüksek kesimlerin hala karla kaplı olduğunu söyledi.

Yaylacıların da yaylalara çıkmaya başladığını belirten Türkoğlu, "Ağrı Dağı'nda çok sayıda yaban hayvanı var. Dağın yüksek kesimlerinde kar yağışı var hala. Yaban hayvanlarının da bulundukları bölgelerde yem bulabilmesi ve aşağı kesimlere inmemesi için böyle bir çalışma yaptık" dedi. 

Türkoğlu, yaban hayvanlarının yem bulamadığı takdirde yaylacılara ve hayvanlarına saldırabileceğini vurguladı.

Böyle bir durumun yaşanmamasını istediklerini kaydeden Türkoğlu, "Baharın gelmesiyle vatandaşlarımız yaylalara çıkmaya başladı. Yaylacılarımızın ve hayvanlarının herhangi bir saldırıyla maruz kalmaması için doğaya yem bıraktık. Bu şekilde yaban hayvanları yaşadıkları bölgede yem bulabileceği için aşağı kesimlere inmeyecek" şeklinde konuştu.

Türkoğlu, periyodik olarak söz konusu alanlara yiyecek bırakmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Ağrı

  ,

  Iğdır

  ,

  Hava

  ,

  orman

  ,

  kış

  ,

  kar