9. Cumhurbaşkanı Demirel'in vefatı

9. Cumhurbaşkanı Demirel'in vefatı
9. Cumhurbaşkanı Demirel'in vefatı
- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in doğduğu yer olan Isparta'nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy Mahallesi'nde hüzün yaşanıyor

ISPARTA (AA) - Solunum yolu enfeksiyonu ve  kalp yetmezliği nedeniyle dün gece vefat eden 9. Cumhurbaşkanı Demirel'in memleketi İslamköy'de büyük bir üzüntü yaşanıyor.

Süleyman Demirel'in vefatı haberini alan İslamköylü vatandaşlar, mahalle meydanındaki parkta toplandı. Büyük üzüntü yaşadıkları görülen İslamköylüler, birbirlerine Demirel ile yaşadıkları anıları anlattı.

Demirel'in teyzesinin oğlu Abdullah Turgut, gazetecilere açıklamada, Demirel'in vefatını sabah saatlerinde öğrendiklerini belirterek, Demirel'in sadece İslamköy ve Türkiye için değil, dünya için de önemli bir kişilik olduğunu ifade etti.

Demirel'in Türkiye'ye çok şey kattığını vurgulayan Turgut, "Askeri darbede Zincirbozan'a ziyarete gittim kendisini. Konuştuk, baskı altındaydı. Buna rağmen başardı, Cumhurbaşkanı oldu" dedi. 

Turgut, Demirel'in cenazesinin doğduğu yere defnedilmesini istedi.

- "Çok başarılı bir öğrenciydi"

İslamköy İlkokulu'nda 4 yıl boyunca sınıf arkadaşı olan Ali Karayürek ise Süleyman Demirel'in çok başarılı bir öğrenci olduğunu ve bunun öğretmenleri tarafında da fark edildiğini anlattı.

Karayürek, Demirel'in vefatının kendisini çok üzdüğünü, ölüm haberini duyduğunda eski günleri hatırladığını ifade etti.

İslamköylü Ruhi İstanbul ise Demirel'i "Türkiye'nin direği" olarak nitelendirerek, "Onun ölümünü duyup da üzülmemek mümkün değil" dedi.

Yaş itibarıyla kendisinden büyük olan Süleyman Demirel'i, İslamköy'e her gelişinde gördüğünü belirten İstanbul, "Bizim onu anlatmamıza gerek yok onu dünya anlatıyor zaten. Memleketin böyle bir kişiyi kaybetmesi haliyle bizi üzüyor" diye konuştu.