9. Cumhurbaşkanı Demirel'in vefatı

9. Cumhurbaşkanı Demirel'in vefatı
9. Cumhurbaşkanı Demirel'in vefatı
- Isparta'daki Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi'nde 9. Cumhurbaşkanı Demirel'in memurluktan cumhurbaşkanlığının sona erdiği döneme kadar kullandığı eşyaları sergileniyor

ISPARTA (AA) - Isparta'daki Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi'nde 9. Cumhurbaşkanı Demirel'in memurluktan cumhurbaşkanlığının sona erdiği döneme kadar kullandığı eşyalar yer alıyor. 

Yapımına 1994 yılında başlanan Süleyman Demirel Külliyesi içerisinde bulunan müze, geçen yılın ekim ayında Demirel'in de katıldığı törenle açıldı. 

Demirel'in başbakanlıklarını ve cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemi temsil eden yedi küçük bir de büyük kubbeden oluşan müze, açılışın ardından binlerce kişi tarafından ziyaret edildi. 

Girişinde Demirel'in bal mumu heykelinin yer aldığı müzede, ziyaretçiler özellikle Demirel'in ilk başbakan olduğu yıl olan 1965'ten cumhurbaşkanlığının sonuna kadarki süreci, belgelerle görme imkanına sahip. 

Müzede, 1980 askeri darbesinde Kenan Evren'in Demirel'e gönderdiği mektupların, Milli Güvenlik Konseyinin siyasi yasaklara ilişkin karar metinler, Demirel'in siyasi hayatına ilişkin fotoğraflar, kullandığı ve kendisine hediye edilen objeler sergileniyor.

Süleyman Demirel Isparta'ya son olarak 26 Ekim 2014'te adını taşıyan müzenin açılışı için gelmişti.