AK Parti Isparta 5. Olağan İl Kongresi

AK Parti Isparta 5. Olağan İl Kongresi
AK Parti Isparta 5. Olağan İl Kongresi
- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan: - "Biz bugüne kadar AK Parti hükümetleri, Türkiye olarak teröre karşı nasıl dimdik durmuşsak ona karşı nasıl hareket etmişsek tüm Avrupa ve dünya da teröre karşı dimdik durmalı diye düşünüyorum. Şimdi bu ülkeler bizi çok daha iyi anlıyorlar diye düşünüyorum"

ISPARTA (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan, AK Parti hükümetleri ve  Türkiye olarak teröre karşı dimdik durduklarını belirterek, Avrupa ve dünyanın da aynı duruşu sergilemesi gerektiğini söyledi.

Elvan, partisinin Işıkkent Spor Salonu'nda düzenlenen Isparta 5. Olağan İl Kongresi'nde, kendileri için en önemli konunun insan olduğunu, medeniyetlerinde "insanı yaşat ki devlet yaşasın" sözünün yer aldığını söyledi.

Isparta'nın da böyle bir medeniyetin mirasçısı olduğunu belirten Elvan, "Hz. Muhammed de gülün sembolüdür. Bizim medeniyetimizde hiç bir zaman kavga yoktur. Bizim medeniyetimizde barış vardır. Bizim medeniyetimizde birlik ve dirlik vardır" diye konuştu. 

- "Dinimiz barış ve hoşgörü dinidir"

"Maalesef karanlık odakların karanlık güçlerin ve karanlık çevrelerin yetiştirdiği bir takım tetikçiler yine karanlık çevrelerin senaryolarının uygulayıcısı bazı teröristler, insana ve insanlığa karşı suç işlemişlerdir, işlemeye de devam ediyorlar. Biz bunları lanetle kınıyoruz. Ama hiç kimse terörist eylemleri bu girişimleri İslam ile Peygamberimizle irtibatlandırmasın. Bizim dinimiz barış dinidir. Bizim dinimiz hoşgörü dinidir. Dinimizle Peygamberimizle  ilişkilendirmek isteyen o kesimleri de nefretle kınıyorum" diyen Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye, terörden çok çekti. Ekonomimiz terör nedeniyle milyarlarca dolar kaybetti. Terörle mücadele konusunda yıllardan beri büyük bir çaba sarf ettik sarf etmeye de davam ediyoruz. Bugün Avrupa'da terör faaliyetinde bulunanları lanetle kınadığımız gibi, o ülkelerin şu anki durumunu çok iyi anlıyoruz. Çünkü biz yıllarca bunu yaşadık. O nedenle bizim buradan çağrımız şu, biz bugüne kadar AK Parti hükümetleri, Türkiye olarak teröre karşı nasıl dimdik durmuşsak ona karşı nasıl hareket etmişsek tüm Avrupa ve dünya da teröre karşı dimdik durmalı diye düşünüyorum. Şimdi bu ülkeler bizi çok daha iyi anlıyorlar diye düşünüyorum."

- Isparta'ya yapılan yatırımlar

Bakan Elvan, 2015'in Isparta için yatırım yılı olacağını, yol yatırımlarını hızlandıracaklarını kaydetti. Dereboğazı yolunu Isparta'dan Antalya'ya kadar bölünmüş yol haline getireceklerini ifade eden Elvan, "Isparta'yı Orta Anadolu'ya, Konya'ya bağlayan önemli bir yol var. Bu güzergah üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Isparta'yı Konya'ya bölünmüş yolla bağlayacağız" dedi. 

Elvan, Eskişehir, Isparta, Burdur ve Antalya'yı kapsayan hızlı tren projeleri olduğunu da bildirdi.

Saatte 200 kilometre hız yapabilen trenlerin bulunduğu proje çalışmasının tamamlandığını aktaran Elvan, "2023 yılına kadar yapmamız gereken projeler arasında yer alıyor. Hızlı trenimiz hem ısparta'ya hem de Burdur'a hizmet edecek. Isparta'yı İstanbul, Bursa, Konya, İzmir ile bağlayacağız. Isparta-Burdur Gelincik Dostluk Yolu Projesi var. Bu projeye de en kısa sürede başlayacağız" diye konuştu. 

Bakan Elvan, 2002'den bu yana Türkiye'nin hem istikrara kavuştuğunu hem de yatırımda şahlandığını söyledi. Osmanlı zamanındaki demiryollarına AK Parti iktidarı dönemine kadar yatırım yapılmadığını belirten Elvan, "Kağnı gibi saatte 30-35 kilometre hızla giden trenlerle yük taşındı. 10 bin kilometrelik demiryolunun 8 bin 500 kilometresini baştan aşağı yeniledik. Saatte 30 kilometre hızla giden trenler şimdi 100-120 kilometre hızla giden trenler haline geldi" dedi.

- Bakan Eroğlu

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da güller, göller ve göletler diyarı Isparta'nın, hükümetleri döneminde en büyük yatırımı aldığını kaydetti.

Isparta'ya bu yılla birlikte 5,5 milyar lira yatırım yapıldığını dile getiren Eroğlu, "Isparta'da 61 göletle sulanmadık toprak bırakmayacağız. 2015 yılında Isparta'da fırtına gibi eseceğiz. 2015 yılını Isparta'da hamle yılı ilan ediyoruz" dedi. 

Eroğlu, Isparta'da 69 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını, bu yılda 5 bal ormanı kuracaklarını bildirdi.

Isparta'yı gül ile anılan bir şehir olmaktan, bal ile de anılan şehir haline getireceklerini vurgulayan Eroğlu, "Isparta'da ayrıca tabiat turizmi master planı hazırladık. Bu çerçevede teşkilatlarımız büyük çalışma yaptı. Isparta-Burdur arasındaki dostluk yolunun yakınlarına Gölcük Tabiat Parkı'nı inşa edeceğiz. Allah nasip ederse Antalya'ya gelen 10 milyon turistin yüzde 10'unu buraya taşırsak Isparta ihya olur" diye konuştu. 

- Kongreden notlar

Kongrenin yapıldığı salonun zeminine gül suyu sıkıldı, sahneye de gül yaprakları döküldü. "Yeni Türkiye yolculuğu devam ediyor" yazılı dev pankart asılan salonda Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun mesajı okundu. 

Davutoğlu için yazdığı şarkıyı okuyan yerel sanatçı Halil Başkal'a partinin rozeti takıldı. Isparta Sportif Gençlik ve Spor Kulübü tarafından kongreye katılanlara kırmızı lacivert atkı dağıtıldı.