Bayramı evlerinden binlerce kilometre uzaklıkta kutladılar

Bayramı evlerinden binlerce kilometre uzaklıkta kutladılar
Bayramı evlerinden binlerce kilometre uzaklıkta kutladılar
- Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin koordinesinde geçici olarak Isparta'ya yerleştirilen sığınmacı Isparta'da yaşayan çocukları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı savaşın kötü yüzünden uzakta kutladı

ISPARTA (AA) - Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği tarafından geçici olarak Isparta'ya yerleştirilen mültecilerin çocukları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.

İç karışıklıklar, çatışmalar ve ayrımcılıklar nedeniyle sahip oldukları her şeyi bırakarak ülkelerini terk eden mülteciler, büyük ümitlerle sığındıkları Türkiye 'de bir yandan ülkelerinden ayrı olmanın hüznünü hissederken, diğer taraftan çocuklarını savaşın olmadığı bir ortamda büyütmenin mutluluğunu yaşıyor. 

Bu mutluluğu, geçici olarak Isparta'ya yerleştirilen mültecilerin çocukları da paylaşıyor. Isparta'da tanıştıkları arkadaşlarıyla oyunlar oynayarak eğlenen çocuklar için 23 Nisan özel bir anlam taşıyor. Geldikleri ülkelerdeki savaştan ve karışıklıklardan kaçan mülteci çocukları, Isparta'da barış içinde yaşamanın tadını çıkarıyor.

- Bayram kınası

Bağlar İlköğretim Okulunda eğitim gören 10 yaşındaki Somalili Amine Salah Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir gün önce okullarında düzenlenen bayram kutlamasına annesinin özel olarak giydirdiği elbiselerle gittiğini söyledi. Annesinin ellerine de bayrama özel kına yaktığını anlatan Ahmed, törende arkadaşlarıyla gösteriler yaptıklarını ifade etti.

Ülkesinde çocuklar adına düzenlenen bir bayram olmadığını, bu nedenle Türkiye'de bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Ahmed, ülkesini özlemediğini ve Isparta'da kalmak istediğini dile getirdi.