Bina yangınlarının yüzde 17'si bacalardan kaynaklı

Bina yangınlarının yüzde 17'si bacalardan kaynaklı
Bina yangınlarının yüzde 17'si bacalardan kaynaklı
- Isparta'daki binalarda oluşan yangınların yüzde 17'sinin bacaların iyi temizlenemesi nedeniyle meydana geldiği bildirildi

ISPARTA (AA) - Isparta Belediyesi İtfaiye Müdürü Halil Açar, Isparta'daki binalarda oluşan yangınların yüzde 17'sinin bacalardan kaynaklandığını bildirdi. 

Açar, gazetecilere yaptığı açıklamada, bacalarda biriken kurumların potansiyel yangın tehlikesi oluşturduğu ve vatandaşların kış öncesi mutlaka bacalarını temizletmesi gerektiğini söyledi. 

Baca yangınlarının en çok kış aylarında meydana geldiğine işaret eden Açar, "Isparta'daki binalarda oluşan yangınların yüzde 17'si bacalardan kaynaklanmaktadır" dedi.

Açar, şöyle devam etti:

"Kış mevsimi başlamadan soba ve kalorifer bacalarının temizliğinin yapılmasının can ve mal emniyeti bakımından büyük önem taşıyor. Temizlenmeyen soba bacaları zaman içinde kurum bağlayarak tıkanmalara sebep oluyor. Tahliye edilemeyen karbonmonoksit gazları ölümlere, kurum tutuşması ise yangınlara neden oluyor. Bu nedenle her yıl onlarca vatandaşımız hayatını kaybediyor."

Baca temizliğinin karbonmonoksit zehirlenmelerinin de önüne geçeceğini vurgulayan Açar, "Kirli bir baca, yakıtın doğru yanmasını engellerken, oluşan partiküller de bacalarda ciddi tıkanıklara sebebiyet veriyor. Temiz bir bacanın, yakıtın daha kaliteli yanmasıyla tasarruf sağladığı ve çevre kirliliğini de önlediği ortadadır" dedi. 

 Açar, baca çıkışlarının çatı seviyesinden 100 santimetreden yüksek olması ve yılda 2 kez temizlettirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Isparta

  ,

  çevre

  ,

  tasarruf

  ,

  kış

  ,

  zaman

  ,

  kurum

  ,

  tahliye