Çeyrek asırdır yazıya hayat veriyor

Çeyrek asırdır yazıya hayat veriyor
Çeyrek asırdır yazıya hayat veriyor
- Isparta'da yaşayan 59 yaşındaki hattat Adem Sakal, 25 yıldır aynı heyecanla hat yapmaya devam ediyor - Bugüne kadar pek çok yarışmada ödül alan Sakal: "Allah'ın, peygamberin sözünü yazmak şereftir. Yazı yazdığımda huzur buluyorum. Beşeri kaygılarla bu sanatı yapmıyoruz"

ISPARTA (AA) - Isparta'da yaşayan 59 yaşındaki hattat Adem Sakal, 25 yıldır hat yapıyor. 

Sakal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitim gördüğü imam hatip lisesinde Arapça, tefsir, Kur'an-ı Kerim gibi derslerin olduğunu, kendisinin de bu derslerde gördüğü Arapça harflerden etkilendiğini ve hat sanatıyla ilgili küçük çizimler yapmaya başladığı söyledi. 

Lise eğitimini tamamladıktan sonra Erzurum'daki İslami Bilimler Fakültesi'nde öğrenim gördüğünü anlatan Sakal, kaligrafi hocasının da teşvikiyle hat sanatına ilgisinin arttığını kaydetti.

O dönemde bir arkadaşının aracılığıyla hattat Fuat Başar'dan sülüs ve nesih alanında ders aldığını dile getiren Sakal, 1991 yılında Ankara 'daki bir kültür merkezinde hat öğreticisi olarak göreve başlamasıyla hattatlığı hayatının en önemli uğraş alanı haline getirdiğini belirtti.

Sakal, bu dönemde gelen istekler doğrultusunda birçok hat eseri ortaya koyduğunu ifade ederek, 1995'ten bu yana öğretim görevlisi olarak Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümünde akademik ve sanatsal faaliyetlerine devam ettiğini bildirdi.

Hayatının 35 yılını hat sanatına adadığını, 25 yıldır profesyonel olarak hattatlık yaptığını vurgulayan Sakal, bu sürede ortaya koyduğu eserlerle ulusal ve uluslararası yarışmalarda çok sayıda ödül kazandığına dikkati çekti. 

Kültür Bakanlığınca 1997'de düzenlenen "Besmele Tuğra Yarışması"nda birincilik ödülü aldığına işaret eden Sakal, "İslam Tarih Sanat Kültür ve Araştırma Merkezince düzenlenen 4. Uluslararası Hüsn-i Hat Yarışmasında celi sülüs dalında ikincilik, İran'da düzenlenen Uluslararası Hat Sanatı Yarışmasında 'Besmele' lafzı ile celi sülüs dalında birincilik kazandım" dedi.

- "Allah'ın, peygamberin sözünü yazmak şereftir"

Sakal, Hz. Muhammed'in güzel yazmayı teşvik ettiğini, Kalem suresinde geçen ayette "Kaleme ve yazıyı satıra dizenlere yemin olsun" ifadelerin olmasının bu sanatı kendisi için bir güzel ve kıymetli bir uğraş alanı haline getirdiği ve doyumsuz bir haz verdiğinin altını çizdi.

"Hattın kaynağı ilahi, Allah'ın yazısını yazmak ise sevaptır" diyen Sakal, şöyle konuştu:

"Bulunduğum şartlar içerisinde elimden gelenin en iyisini yazmaya çalışırım. Allah'ın, peygamberin sözünü yazmak şereftir. Yazı yazdığımda huzur buluyorum. Beşeri kaygılarla bu sanatı yapmıyoruz. Hattın zevkini sadece onu yapanların bilir. Başka işlerle uğraşanlar o işlerden bıkabilir, başka arayışlar isteyebilir ama hattatların bıkkınlık, yılgınlık gibi duygular yaşamadığı görüşündeyim."