CHP Samsun Milletvekili Zeybek:

CHP Samsun Milletvekili Zeybek:
CHP Samsun Milletvekili Zeybek:
- "CHP öncülüğünde hükümet kurulması için uğraş içerisinde olunması gerekiyor. Biz biliyoruz ki Cumhuriyet Halk Partisi'nin azınlık hükümetine MHP ve HDP destek verecek. Artık buna inanıyoruz"

ISPARTA (AA) - CHP  Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, CHP öncülüğünde hükümet kurulması için uğraş içinde olmak gerektiğini belirterek, "Biz biliyoruz ki Cumhuriyet Halk Partisi'nin azınlık hükümetine MHP ve HDP destek verecek. Artık buna inanıyoruz" dedi. 

Partililerle istişare yapmak için Isparta'ya gelen CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan, Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP Isparta İl Başkanlığını ziyaret etti. 

 Zeybek, gazetecilere yaptığı açıklamada, 7 Haziran seçimine kadar CHP'nin Türkiye'de siyasal iktidarların değişeceğini öngördüğünü, 7 Haziran'da yüzde 60 blokla AK Parti'nin karşısında bir hükümetin kurulabileceği sonucunun çıktığını söyledi. 

20 Temmuz'da Suruç'ta gerçekleşen patlamanın ardından bir çatışma ortamına girildiğini belirten Zeybek, kendilerinin toplumsal barışın en iyi şekilde geliştirilmesi ve anlaşılması gerektiğini ortaya koyduklarını ifade etti.

Zeybek, AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun hükümeti kurma görevini iade etmesi sonucunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın bu görevi CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na vermesi gerektiğini savunarak, "CHP öncülüğünde hükümet kurulması için uğraş içerisinde olunması gerekiyor. Biz biliyoruz ki Cumhuriyet Halk Partisi'nin azınlık hükümetine MHP ve HDP destek verecek. Artık buna inanıyoruz" dedi.

- "Liderin iyi niyeti yetmiyor"

Gülsün Bilgehan ise 7 Haziran'da seçmenin farklı bir irade ortaya koyduğunu anlattı. 

Geçmişte birçok kez erken seçim olduğunu ve koalisyonlar kurulduğunu ifade eden Bilgehan, "Koalisyonu kurabilmek için liderlerin birbirine güvenmesi çok önemli. Bu son süreçte gördük ki bir partinin ve bir liderin de iyi niyeti yetmiyor" diye konuştu. 

CHP Kocaeli Milletvekili Akar, CHP'nin koalisyon görüşmelerine 5 temel ilkeyle başladıklarını bu ilkelerin, dış politika , eğitim, ekonomi , anayasa ve toplumsal barış olduğunu kaydetti.