"Doğanın mevsimlik işçisi karıncalar"ın zorlu yolculuğu

"Doğanın mevsimlik işçisi karıncalar"ın zorlu yolculuğu
"Doğanın mevsimlik işçisi karıncalar"ın zorlu yolculuğu
- İğne uçlu sedir ağaçlarına zarar veren böceklerle biyolojik mücadelede kullanılan yüz binlerce kırmızı karınca, Isparta Senirket ilçesinde bin 600 rakımlı Kapıdağı'daki doğal yaşam alanlarından güneşin ilk ışıklarıyla alınarak, araçlarla yüzlerce kilometre katedildikten sonra aynı yükseklik ve fiziki özellikleri barındıran başka ormanlık alanlara taşınıyor - Isparta Orman Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü Sicimli: - "Karıncalar, ormana zarar veren bu böceklerin hepsini yemek suretiyle doğal olarak biyolojik mücadele yapmış oluyor. Bundan dolayı bu karıncalara ekosistemin doğal dengenin koruyucusu diyebiliriz"

ISPARTA (AA) - MURAT YOLCU - Isparta'da iğne uçlu sedir ağaçlarına zarar veren böceklerle biyolojik mücadelede kullanılan yüz binlerce  kırmızı karınca, doğal  yaşam alanlarından güneşin ilk ışıklarıyla alınarak araçlarla kilometrelerce uzaktaki başka ormanlık alanlarına naklediliyor.

Isparta Orman Müdürlüğü ekipleri, iğne uçlu sedir ağaçlarına zarar veren böceklerle mücadele amacıyla kullanılan kırmızı karıncaları ormanlık alanlara taşımak için doğal yaşam alanları olan Senirket ilçesindeki bin 600 rakımlı Kapıdağı'na ulaşmak üzere güneş doğmadan yola çıkıyor. 

Ekipler, karıncaların yuvalarından çıkmadan taşınmasını sağlamak amacıyla zorlu arazi şartları altında önceden tespit edilen yerlere ulaşıyor.

Taşıyacakları bölgede koloninin devamı için kraliçe karıncalara ihtiyaç duyan ekipler, amaçlarına bazen saatler süren çabanın ardından ulaşabiliyor. Kraliçe karıncayı bulmak için yuvanın merkezini oluşturan kütüğü kırmak zorunda kalan ekipler, avuçladıkları toprağı koydukları tahta üzerinde binlerce karınca arasından büyüklüğü ve rengiyle diğerlerinden ayrılan kraliçe karıncaları tespit ediyor.

Yeteri kadar alınan kraliçelerin, içinde yüz binlerce karınca bulunan kasalara konulmasının ardından ekipler, karıncaları yeni yaşam alanlarına taşımak için tekrar yola çıkıyor.

Isparta'nın en doğusunda bulunan Şarkikaraağaç ilçesi Çarıksaray beldesi mevkisinde bulunan bin 600 rakımlı dağlara yüzlerce kilometre yol gittikten sonra ulaşabilen ekipler, karıncaları her yuvada bir kraliçe bulunmak üzere birden çok yuvaya paylaştırıyor. 

Ekipler, taşıdıkları yerde oluşturulan yuvalara, yabani hayvanlara karşı diken ve kafeslerle koruma altına aldıktan sonra karıncalar geldikleri bölgeyi keşfedene kadar besin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla şeker bırakıyor. 

- En zoru kraliçe karıncayı bulmak

Isparta Orman Bölge Müdürlüğü Orman Zararlıları ile Mücadele Şube Müdürü Nevzat Sicimli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müdürlük olarak biyolojik mücadeleyi önemsediklerini, bu şekilde zararlılarla mücadelenin doğayla en uygun şekilde gerçekleştirildiğini söyledi. 

Biyolojik mücadelede kullanılan yöntemlerden birinin "formica rufa" denilen kırmızı orman karıncaları olduğunu ifade eden Sicimli, bu türün salgıladığı formik asitle ağaçlara zarar veren birçok canlıyı bayıltarak yediğini vurguladı. 

Karıncaların ağaçların en uç dallarına ulaşabilmesinin biyolojik mücadeleyi etkin hale getirdiğine dikkati çeken Sicimli, şöyle devam etti:

"Bu karıncalar, orman ekosistemine çok faydalı bir türdür. Özellikle ormanlarımızdaki kabuk böcekleri, yaprak arıları, yaprak kelebekleri, yaprak bitleri gibi zararlılara karşı. Karıncalar ormana zarar veren bu böceklerin hepsini yemek suretiyle doğal olarak biyolojik bir mücadele yapmış oluyor. Bu nedenle bu karıncalara ekosistemin doğal dengenin koruyucusu diyebiliriz."

Sicimli, müdürlüklerinin kırmızı karıncaların diğer ormanlık alanlarda yayılmasını sağlamak için çalışma yaptığını anlatarak, bu şekilde bu türü doğal alanlarından alarak bulunmadıkları ormanlara taşıdıklarını kaydetti. 

- Güneş doğmadan yuvada olmak gerekiyor

Bu transferin zorlu bir süreç gerektirdiğini dile getiren Sicimli, "Karıncalar, yuvalarına güneş doğduktan sonra beslenmeye çıkıyor. Bu yüzden güneşin ilk ışıklarıyla yuvanın başında olunması gerekiyor. Bu nedenle saat 05.00'te hareket ediyoruz. Karıncaların bulunduğu sahaya varıp ilk önce kraliçe karıncaları tespit ediyoruz. En zor olan kısım bu. Kraliçe karıncaları eğer buraya getirmezsek bu koloni dağılır. Mutlaka kraliçelerin taşınması gerekiyor" diye konuştu.

- Bir kolonide 300 bin karınca bulunuyor 

Bir kolonide yaklaşık 300 bin karıncanın bulunduğunu bildiren Sicimli, koloniyi kraliçe karıncalarla Çarıksaray beldesi mevkisindeki ormanlık alana bıraktıklarını anlattı.

Sicimli, Isparta Orman Bölge Müdürlüğü olarak her yıl düzenli şekilde yaptıkları çalışmaların nisan ve mayıs aylarında gerçekleştirildiğini, bu yıl 20 yuva yapmayı planladıklarını sözlerine ekledi.