Eğirdir Bisiklet Festivali başladı

Eğirdir Bisiklet Festivali başladı
Eğirdir Bisiklet Festivali başladı
- Festivalde 190 sporcu, 30 Ağustos Pazar gününe kadar 150 kilometre pedal çevirecek

ISPARTA (AA) - Eğirdir Belediyesi tarafından düzenlenen Eğirdir Bisiklet Festivali başladı. 

Türkiye genelinden 190 sporcunun katıldığı festivalin açılış töreni, Isparta'nın Eğirdir ilçesindeki Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından festivalin açılış konuşmasını yapan Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, Eğirdir'in coğrafya, tarih açısından "butik bir şehir" olduğunu söyledi.

Amaçlarının Eğirdir'i tanıtmak olduğunu anlatan Şengöl, "İlk organizasyon, belki eksiklerimiz vardır. Bunları acemiliğimize verin. Eksikliklerimizi hiç çekinmeden bize yazın. Eksiklerimizi bir dahaki yıllarda giderilim. Bu manzara bizleri gururlandırdı" dedi. 

Açılış konuşmasının ardından 2'li ve 3'lü sıralama yapan bisikletliler, Şengöl'ün damalı bayrakla start vermesinin ardından pedal çevirmeye başladı. Eğirdir Gölü kıyısından, Pınar Pazarı'na ulaşan sporcuların ilk günkü turu Sütçüler ilçesindeki Çandır köyünde son bulacak.

Şenliğin en yaşlı katılımcısı 80 yaşındaki Ömer Erdoğan, en genç katılımcısı ise 11 yaşındaki Batuhan Yunus Taşkın oldu. 30 Ağustos Pazar gününe kadar devam edecek festivalde sporcular, farklı rotalarda 150 kilometre pedal çevirecek.