Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker Isparta'da

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker Isparta'da
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker Isparta'da
- Bakan Eker: - "AK Parti inşallah 2015 Haziran'ında milletten alacağı destekle yeni ve sivil demokratik anayasa yapacak, milletimizin bundan sonraki süreçte daha demokratik ve daha sivil bir rejimle yönetilmesini sağlayacaktır"

ISPARTA (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, " AK Parti inşallah 2015 Haziran'ında milletten alacağı destekle yeni ve sivil demokratik anayasa yapacak, milletimizin bundan sonraki süreçte daha demokratik ve daha sivil bir rejimle yönetilmesini sağlayacaktır" dedi. 

Bakan Eker, partisinin Işıkkent Spor Salonu'nda düzenlenen Isparta 5. Olağan İl Kongresi'nde, kongrelerinin şölen ve bayram havasında geçtiğini söyledi. 

Bu coşku ve heyecanın partisini haziran ayında gerçekleştirilecek seçimlerde daha büyük bir zafere ve hizmet dönemine taşıyacağını belirten Eker, "AK Parti ile Türkiye birçok sorununu çözdü. En önemli konulardan biri de Türkiye'nin demokratik ve sivil bir anayasaya kavuşmasıdır" diye konuştu.

Eker, 1960 yılındaki askeri darbeyle Türkiye'de sürekli darbeler döneminde hazırlanan anayasaların geçerli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"AK Parti inşallah 2015 Haziran'ında milletten alacağı destekle yeni ve sivil demokratik anayasa yapacak ve milletimizin bundan sonraki süreçte daha demokratik ve daha sivil bir rejimle yönetilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle haziran seçimleri çok önemli. Türkiye'nin 76 milyon vatandaşının tamamının Alevi, Sünni, Türk, Kürt Çerkez, Laz kim varsa bu topraklarda yaşayan, bütün vatandaşlarımızın tamamını birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde inşa edeceği bir gelecekten bahsediyoruz."

Bakan Eker, geçen zaman içinde Türkiye'nin çok mesafe katettiğini, birçok alanda hizmetler ve projeler gerçekleştirdiğini dile getirdi. 

- Türkiye 2008 yılından bu yana tarımsal hasılada bir numara

Bundan 12 sene önce AK Parti iktidara geldiğinde Türkiye'nin bütün çiftçilerinin ve üreticilerinin ürettiği toplam tarımsal hasılanın 23 milyar dolar olduğunu bildiren Eker, şunları kaydetti:

"23 milyar dolarlık tarım hasılası ile Türkiye 2002 tarihinde Avrupa'nın İspanya'dan, İtalya'dan ve Fransa'dan sonra ancak 4'üncü ülkesi olabiliyordu. Onlar bu sürede elbette ki büyüdüler ama Türkiye onların 10 katı büyüdü. Artık 61 milyar dolar tarım hasılası elde ediyor. İspanya'nın da İtalya'nın da Avrupa'nın en büyüğü Fransa'nın da önüne geçmiş ve Avrupa'da 2008 yılından bu yana sürekli bir numara haline gelmiştir. Bu Türkiye yeni tarım alanları kazanmadı. Türkiye'nin tarım nüfusunda da önemli bir artış olmadı. Aynı alandan artık çok daha fazla üretim yapıyor."

AK Parti iktidara geldiğinde Isparta'nın 580 milyon lira tarımsal üretim hasılasına sahip olduğunu, bugün bu rakamın 2 milyar liraya ulaştığına dikkati çeken Eker, "Biz bunları elbette projelerle geliştirdiğimiz strateji ve politikalarla yaptık. Bunu en çok Ispartalılar bilir. Bizim Isparta'nın çiftçisine AK Parti hükümetleri olarak sağladığımız karşılıksız nakdi hibe destek ise 325 trilyon lira" diye konuştu.