Gül üreticisine mazot ve gübre desteği destek

Gül üreticisine mazot ve gübre desteği destek
Gül üreticisine mazot ve gübre desteği destek
- Dünya gül yağı üretiminin önemli bir kısmını karşılayan Göller Bölgesi'nde gül üreticisine dekar başına 7,9 lira mazot ve 8,25 lira gübre desteği olmak üzere toplam 16,15 lira destek vereceği bildirildi

ISPARTA (AA) - Göller Bölgesi'nde gül üreticisine dekar başına 7,9 lira  mazot, 8,25 lira gübre desteği olmak üzere toplam 16,15 lira destek verileceği bildirildi. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye 'de yağlık gül çiçeğinin sadece Isparta ve çevresinde yetiştiği, gülün mayıs ve haziran aylarında hasat edildiği belirtildi.

Üretilen gül çiçeğinin işlenmesinden gül yağı, gül suyu ve gül konkreti üretildiğinin vurgulandığı açıklamada, gül yağının yüzde 90'ının, gül konkretinin ise tamamının ihraç edildiği kaydedildi. 

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"İlimizdeki yağlık gül bitkisi üreticileri,  8 Nisan 2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararına göre destekleme tablosunun 3. grubu olan yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanları içerisinde yer aldığından 2015 yılında dekar başına 7,9 lira mazot ve 8,25 lira gübre desteği olmak üzere toplam 16,15 lira desteklemeden yararlanacaklardır. Ayrıca 2015 yılında İyi Tarım Uygulamaları'na uygun üretim yapacak üreticilere yapılacak destekleme kalemine ilimizde yetiştirilen gül de dahil edilmiştir."