Halil Hamit Paşa Kütüphanesi'ne Küresel Kütüphaneler Girişim Ödülü

Halil Hamit Paşa Kütüphanesi'ne Küresel Kütüphaneler Girişim Ödülü
Halil Hamit Paşa Kütüphanesi'ne Küresel Kütüphaneler Girişim Ödülü
- Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphanesi "Bill&Melinda Gates Vakfı, Küresel Kütüphaneleri Girişim Ödülü" nü aldı

ISPARTA (AA) - Kütüphan-e Türkiye  Projesi kapsamında, Türkiye'de seçilen pilot 26 İl halk Kütüphanesi arasında yer alan Isparta Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphane'si  "Bill&Melinda Gates Vakfı, Küresel Kütüphaneleri Girişim Ödülü" nü aldı. 

Isparta Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada bilgiye erişimde en etkili araç olan internetten, bazı kesimlerin yararlanamaması toplumsal bir adaletsizliğe yol açtığı, sorunun çözümü için de halk kütüphanelerinin uygun bir çözüm olarak önerildiği belirtildi. 

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ve Hacettepe Teknokent-Teknoloji Transfer Merkezi (HT-TTM) tarafından, Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülmekte olan  "Kütüphan-e Türkiye Projesi"nin pilot uygulamasında Türkiye'de seçilen pilot 26 İl halk kütüphanesi arasında yer alan Isparta Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphane'sinin projenin uygulanması konusunda gerçekleştirdiği faaliyetlerle  "Bill&Melinda Gates Vakfı, Küresel Kütüphaneleri Girişim Ödülü"ne layık görüldüğü kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 "İlk etapta bilgisayar bilmeyen kadın girişimcilerle iletişime geçerek eğitim çalışmalarına 2014 yılında başlandı. Bilgisayar kullanmayı bilmeyen Kadın Girişimcilerle iletişime geçilerek eğitim çalışmalarına başlanmış ve ilk grup oluşturulmuştur. Proje daha sonra Isparta Valisi Vahdettin Özkan'ın eşi Dr. Ruhan Özkan'ın yürüttüğü Mahalle Anneleri Projesi ile birleştirilmiş, mahalle annelerine bilgisayar eğitimi verilmiş. Daha sonraki eğitimler de yine mahalle anneleri ve halkın katılımıyla sürmüştür. Eğitimler haftada 5 günde 2'şer saat olmak üzere toplam 10 saat süreyle verilmiştir. Proje çalışmalarındaki başarılarından dolayı Halil Hamit Paşa İl Halk Kütüphanesi "Bill&Melinda Gates Vakfı, Küresel Kütüphaneleri Girişim Ödülü" nü almıştır."