Isparta ile Mogadişu kardeş belediye olacak

Isparta ile Mogadişu kardeş belediye olacak
Isparta ile Mogadişu kardeş belediye olacak
- Somali'nin başkenti Mogadişu Belediye Başkan Yardımcısı Mohammed Shelk Elmi, Isparta Belediyesini ziyaret ederek kardeş şehir olmak istediklerini belirtti

ISPARTA (AA) - Somali'nin başkenti Mogadişu Belediye Başkan Yardımcısı Mohammed Shelk Elmi, Isparta Belediyesi ile kardeş şehir olmak istediklerini belirtti.

Shelk Elmi, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ı ziyaretinde yaptığı konuşmada, ülkesinin yüzyıllarca sömürü halinde yaşadığını kaydetti. 

Kendilerine karşılık beklemeden yardım eden tek ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Elmi, son yıllarda  Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin Somali'nin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için seferber olduğunu, ülkesine yapılan yardımların arttığını anlattı. 

Somali halkının Türk milletine olan hayranlık duyduğunu dile getiren Elmi, "Hayranlığımız Türkiye'ye gelince bir kez daha artmıştır. Isparta'nın ne kadar gelişmiş olduğunu gördük. Bu anlamda Mogadişu olarak Isparta ile kardeş şehir olmak istiyoruz" dedi.

Günaydın da ziyaretten memnuniyet duyduğunu, çoğunluğu Müslüman olan bir ülkeye imkanlar ve yasalar çerçevesinde her türlü desteği vereceğini söyledi.

Günaydın, kardeş şehir olma talebinin kendilerini mutlu ettiğini vurgulayarak, "Bu konuda gerekli çalışmaları başlatacağız. Mogadişu şehrimize her türlü yardımı yapmaya hazırız. Her iki ülkenin teknik adamlarının bir araya gelerek yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunması ve bu doğrultuda hareket edilmesi gerekmektedir" diye konuştu.