Isparta'da don, tarım alanlarına zarar verdi

Isparta'da don, tarım alanlarına zarar verdi
Isparta'da don, tarım alanlarına zarar verdi
- Isparta'da 303 bin dekarlık meyve tarım alanının 217 bin dekarında etkili olan don nedeniyle 205 milyon liralık zarar oluştu - Vali Özkan: - "Devletimizin ilgili birimleri ile zararın en aza indirilmesi için koordineli şekilde çalışıyoruz"

ISPARTA (AA) - Isparta'da 303 bin dekarlık meyve tarım alanının 217 bin dekarında etkili olan don nedeniyle 205 milyon liralık zarar oluştuğu bildirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, kentte 24 Nisan'da hava sıcaklığının sıfırın altında 6 dereceye kadar düşmesi sonucu oluşan don, merkezi ile Gelendost, Uluborlu, Senirkent, Gönen ve Yalvaç ilçelerinde elma, kiraz, gül, kayısı ve şeftali bahçelerine zarar verdi.

İl genelindeki 303 bin dekar meyve tarım alanının 217 bin dekarlık kısmında etkili olan don nedeniyle 205 milyon liralık zarar oluştu.

Hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasının ardından tarım sigortası yaptırmış üreticilerin zararları, TARSİM tarafından karşılanacak. 

Isparta Valisi Vahdettin Özkan, kaymakamlar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri ile Gelendost, Yalvaç, Senirkent ve Uluborlu ilçelerinde dondan etkilenen meyve bahçelerinde incelemelerde bulundu.

Üreticilere "geçmiş olsun" dileğinde bulunan Özkan, zararın boyutları hakkında bilgi aldı. Özkan, mağdur çiftçilerin yanında olduklarını, bu konuda kimsenin endişesinin bulunmaması gerektiğini söyledi.

Yetkililerden zararlarla ilgili teknik bilgi aldığını bildiren Özkan, elde edilen verilerin ilgili yerlere aktarıldığını, hazırlanan ilk raporun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e bizzat iletildiğini, Bakan Eker'in de üreticilere "geçmiş olsun" dileklerini ilettiğini kaydetti.

Çiftçilerin bu afetten kaynaklanan zararının giderilmesinin, sosyal devlet anlayışı içerisinde kamunun görevi olduğunu vurgulayan Özkan, "Devletimizin ilgili birimleri ile zararın en aza indirilmesi için koordineli şekilde çalışıyoruz. El birliğiyle mağduriyeti en aza indirmeye çalışıyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, konu üzerinde hassasiyetle duruyor" diye konuştu. 


  ETİKETLER:

  Isparta

  ,

  Tarım

  ,

  Hava

  ,

  gıda

  ,

  bakan

  ,

  sosyal