Isparta'daki paralel yapıya yönelik operasyonla ilgili dava

Isparta'daki paralel yapıya yönelik operasyonla ilgili dava
Isparta'daki paralel yapıya yönelik operasyonla ilgili dava
- Aralarında iş adamı, siyasetçi ve gazetecilerin de bulunduğu kişileri, yasa dışı Türk İntikam Tugayı üyesi oldukları iddiasıyla dinledikleri gerekçesiyle haklarında "resmi belgede sahtecilik, haberleşmenin gizliliğini ihlal ve iftira"dan dava açılan 10 emniyet mensubunun yargılanmasına başlandı

ISPARTA (AA) - Isparta'da bazı kişileri, yasa dışı Türk İntikam Tugayı üyesi oldukları iddiasıyla dinledikleri suçlamasıyla haklarında dava açılan sanıkların yargılandıkları davanın ilk duruşması yapıldı. 

Isparta 1'inci  Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, "resmi belgede sahtecilik, haberleşmenin gizliliğini ihlal ve iftira" suçlamalarıyla tutuksuz yargılanan, aralarında emniyet müdürü, komiser yardımcılarının olduğu 10 emniyet mensubu ile avukatları katıldı.

Duruşmada, aralarında öğretmen, adamı ve gazetecilerin olduğu 16 müştekiden 7'si hazır bulundu.

İddianamede mağdur olarak yer alan  MHP İl Başkanı İsa Yalçın ve diğer müştekiler ise duruşmaya gelmedi. 

Sanıkların kimlik kontrollerinin yapılmasından sonra Mahkeme Başkanı Suat Yürekli, sanık ve müştekilere iddianameyi okudu.

İddianamenin okunmasının ardından sanıklardan eski Isparta Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Peyami Baykara, kendisine isnat edilen suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Yapılan dinlemelerin mevzuata uygun yapıldığını öne süren Baykara, suçu önleme amacıyla gerçekleştirildiğini iddia etti. 

Baykara, Cumhuriyet Savcısı Murat Kılıç'ın "Somut olmayan bilgilere dayanarak neden dinleme yapıldığı" sorusunu, "Dinlemek için kesin şüphenin ve delilin olmasına gerek yoktur" diye yanıtladı.

Baykara, "Dinleme talep formunda, dinlenmesi talep edilen gazetecinin mesleğinin neden işçi olarak yazıldığı" sorusuna ise "Bunun özel bir nedeni yok"  şeklinde cevap verdi. 

Görevinden ihraç edilen sanık, eski Isparta Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü Komiser Yardımcısı Mehmet Şanverdi de dinlemelerin hukuki olduğunu savundu. 

Dinlemelerin suçun önlenmesi için gerekli olduğunu öne süren Şanverdi, yeterli dinlemenin yapılmış olması halinde terör örgütü üyelerince Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'a yapılan saldırının da önlenebileceğini iddia etti. 

Bu örnek üzerine Cumhuriyet Savcısı Kılıç ve Mahkeme Başkanı Yürekli, sanık Şanverdi'yi ilgisiz örnekler vermemesi konusunda uyardı. 

- "Yanlışlıkla polisi dinlediler" - 

Mahkeme Başkanı Yürekli, sanıklara, müşteki olan polis memuru E.E'nin neden dinlenildiği sorusunu yöneltti. 

Sanıklardan Soner Büyüker ise hırsızlık yapan Hüseyin Akbal'ı dinlemek isterken, yanlışlıkla polis memuru E.E'yi dinlediklerini savundu. Büyüker, durumun fark edilmesi üzerine de tape kayıtlarının imha edildiğini söyledi. 

Sanık Mehmet Doğdu ise mağdurlar İzzetin Dikmen ve Sedat Sarıtaş'ı, Türk İntikam Tugayı üyesi olduğu iddiasıyla dinlediklerini, dinlemenin, bu kişilerin Isparta'yı ziyarete gelecek olan devlet büyüklerine "küçük düşürücü saldırılar" gerçekleştirme şüphesiyle yapıldığını öne sürdü. 

Müştekilerden Süleyman Demirel Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak görev yapan Şakir Aksöz, dinleme yapılanların suça meyili olmayan kişiler olduğunu anlattı.

"Söz konusu kişilerinin hepsi kentte başarılı insanlar" diyen Aksöz, "Herkes bizi tanır. Dinlemeyi yapan müdür ve komiser yardımcısı da tanır. Bu da dinlemenin, kendi fikirleriyle değil, bir yerlerin talimatıyla yapıldığını gösterir. Bu nedenle sanıklardan şikayetçiyim. Davaya katılmak istiyorum" dedi. 

Davaya katılan 3 müşteki şikayetçi olmazken, diğer müştekiler sanıklardan şikayetçi olarak davaya katılmak istediklerini söyledi. 

Sanık avukatları ise dinlemenin usulüne uygun olduğunu iddia edip suçlamaları kabul etmediklerini kaydetti. 

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, davaya katılmak isteyen müştekilerinin kabulüne karar verdi. Heyet, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 14 Mayıs'a erteledi. 

- Olayın geçmişi - 

Isparta Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yaklaşık 7 ay süren araştırmanın ardından ocak ayında Isparta ile Tunceli, Bingöl, Mardin, Osmaniye ve Antalya illerinde eş zamanlı operasyon düzenlenmiş, 3'ü eski polis olmak üzere 10 emniyet personeli gözaltına alınmıştı.

Şüpheliler, çıkarıldıkları mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.