Isparta'daki paralel yapıya yönelik operasyonla ilgili dava

Isparta'daki paralel yapıya yönelik operasyonla ilgili dava
Isparta'daki paralel yapıya yönelik operasyonla ilgili dava
- Isparta'da bazı kişileri yasa dışı Türk İntikam Tugayı üyesi oldukları iddiasıyla dinledikleri öne sürülen sanıkların yargılanmasına devam edildi

ISPARTA (AA) - Isparta'da, bazı kişileri yasa dışı Türk İntikam Tugayı üyesi oldukları iddiasıyla dinledikleri öne sürülen ve haklarında dava açılan sanıkların yargılanmasına devam edildi.

Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, "Resmi belgede sahtecilik, haberleşmenin gizliliğini ihlal ve iftira" iddiasıyla tutuksuz yargılanan aralarında emniyet müdürü ve komiser yardımcılarının olduğu 7 emniyet mensubu sanık ile MHP Isparta İl Başkanı İsa Yalçın, MHP Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı İzzetin Dikmen'in de bulunduğu 4 müşteki ve avukatları katıldı. 

Dikmen, duruşmada sanıkların, MHP İl Başkanı, kendisi ve partisinin 4 belediye meclis üyesini dinlediğini ifade ederek, bunun partisini itibarsızlaştırma girişimi olduğunu savundu.

Sanıkların dinlemeyi kendi başlarına değil, hiyerarşik bir biçimde gerçekleştirdiğini öne süren Dikmen, bundan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı yetkilileri ve dönemin İl Emniyet Müdürünün haberdar olduğunu, bu nedenle söz konusu görevlilerden de şikayetçi olduklarını söyledi. 

Yalçın da Türk İntikam Tugayı yöneticisi olduğu iddiasıyla dinlenmesinin "boş iddialar" olduğunu belirterek, sanıkların kendisini çok iyi tanıdığını, böyle bir şeyin olmadığını en iyi onların bildiğini söyledi.

Yalçın, dinlemelerin dönemin İl Emniyet Müdürünün bilgisi olmadan gerçekleşemeyeceğine işaret etti.

Yalçın'ın avukatı Ülkem Baş da yasa dışı dinlemenin bireylere karşı değil, devlete karşı işlenmiş olduğunu ifade etti.

HSYK'nın devlete karşı işlenmiş suçlar için Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ni görevlendirdiğini bildiren Baş, bu nedene Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin görevsiz olduğunu, dosyanın Ankara'ya gönderilmesi gerektiğini ileri sürdü. 

Sanık avukatları ise Baş'ın iddialarının gerçeği yansıtmadığını iddia ederek, dosyanın Isparta'da kalması gerektiğini söyledi. 

Mahkeme heyeti, dinlemenin mahkeme kararının gerektirdiği sürelerin dışında yapılıp yapılmadığının belirlenmesi için bilirkişi atanmasına karar verdi. Görevsizlik talebi ile ilgili kararın daha sonra açıklanmasını kararlaştıran heyet, duruşmayı erteledi. 

- Olayın geçmişi

Isparta Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce ocak ayında Isparta, Tunceli, Bingöl, Mardin, Osmaniye ve Antalya illerinde paralel yapıya yönelik eş zamanlı operasyon düzenlenmiş, 3'ü eski polis olmak üzere 10 emniyet personeli gözaltına alınmıştı. Şüpheliler, çıkarıldıkları mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.